Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman zahájil školní rok v Lánech. Škola má být hrou, řekl prvňáčkům

Naposledy jako prezident zahájil Miloš Zeman školní rok na Základní škole Charlotty Garrigue Masarykové v Lánech. Na přivítání školáků jej doprovázela i první dáma Ivana Zemanová. Na zdejší škole Zeman zahajoval školní rok i během svého prvního funkčního období v roce 2014. Ve svém proslovu nastupujícím prvňákům připomněl odkaz Jana Ámose Komenského, že škola má být hrou. 

„Všem bych vám chtěl popřát hodně zdraví, štěstí, životních úspěchů a těm, kdo vstupují do první třídy, bych chtěl připomenout slova Jana Amose Komenského, že škola má být hrou. Až tu hru dokončíte, tak přijde nová a trochu složitější hra, která se jmenuje život. Přál bych vám, abyste jak ve školní, tak životní hře uspěli,“ řekl prezident. Ivana Zemanová pak prvňáčkům popřála, aby se jim ve škole líbilo, aby si našli kamarády, a předala jim sladkosti.

„Když jsem tady byl v roce 2014, tak jsem si už tehdy všiml toho krásného zvyku, kdy deváťáci jsou patrony prvňáčků. A byl bych hrozně rád, kdyby se tento zvyk z lánské školy rozšířil i do dalších škol. Protože my bychom se měli naučit chránit ty, kdo začínají, kdo jsou mladší, a tím pádem i slabší,“ okomentoval Zeman tradici, kdy je každému z prvňáků přidělen průvodce z řad posledních ročníků.

Loni zahajoval Zeman školní rok v Brně na základní a mateřské škole v Merhautově ulici, kde se také odkazoval ke Komenskému a současně apeloval na spolupráci mezi školou a rodinou, protože se ten den na škole dozvěděl o případu dvou dětí, které měly zkolabovat hlady.