Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman zahájil třídenní návštěvu Maďarska, na cestu přizval i české podnikatele

Prezident Zeman zahájil třídenní návštěvu Maďarska, na cestu přizval i české podnikatele

Prezident Miloš Zeman dnes odpoledne zahájil státní návštěvu Maďarska. Na programu třídenní cesty je vedle setkání s maďarským prezidentem Jánosem Áderem a premiérem Viktorem Orbánem také návštěva jaderné elektrárny Paks. Prezidenta jako obvykle doprovází podnikatelská delegace, kterou tvoří zejména zástupci energetiky, strojírenství, a bankovnictví a pojišťovacích služeb.

Miloš Zeman po loňském znovuzvolení prohlásil, že by chtěl během svého druhého mandátu navštívit všechny sousední státy a „čestného souseda“ Maďarsko. V Bratislavě, Varšavě a Berlíně byl již loni, do Vídně zavítal v letos v dubnu, a návštěva Budapešti je tak poslední na seznamu.

Setkání s maďarským prezidentem Jánosem Áderem je naplánováno na středu, prezidentské páry čeká v poledne soukromé setkání. Odpoledne se pak Zeman v soukromí setká i s premiérem Viktorem Orbánem.

Vrcholem oficiální návštěvy bude čtvrteční prohlídka jaderné elektrárny Paks, kterou by měl dostavět ruský Rosatom. Zeman se už dříve vyjádřil, že by se Česko mohlo inspirovat při dostavbě jaderných reaktorů právě v Maďarsku. Návštěvy elektrárny se spolu s prezidentem zúčastní i část podnikatelské delegace, v níž je řada zástupců energetických firem. Spolupráce v jaderné energetice byla jedním z hlavních témat i během předchozích jednání českého prezidenta s Viktorem Orbánem.

O případných nových zakázkách nebo společných podnicích budou čeští a maďarští podnikatelé jednat na Maďarsko-českém podnikatelském fóru v Budapešti. Podle mluvčího Hospodářské komory ČR Miroslava Dira například řada maďarských měst plánuje modernizaci vozového parku městské hromadné dopravy. Maďaři chtějí zejména vyměnit zastaralé autobusy, což je příležitostí pro české firmy. Na maďarský trh už nyní vyváží autobusy česká firma Iveco a Škoda Electric.