Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Prezident Zeman zaslal do USA gratulaci Joe Bidenovi, pozval jej na návštěvu Prahy

Prezident Miloš Zeman zaslal v sobotu gratulační dopis vítězi amerických prezidentských voleb Josephu Robinette Bidenovi. Zároveň jej pozval na návštěvu Prahy, aby mohli osobně prohloubit vynikající vztahy obou států. Biden zvítězil po dlouhém sčítání hlasů v Pensylvánii, když získal 273 volitelů. K vítězství jich bylo třeba nejméně 270. 

„Vaše Excelence, dovolte mi, abych Vám srdečně poblahopřál k Vašemu zvolení prezidentem Spojených států amerických. Voličská podpora, které se Vám dostalo, je odrazem důvěry Američanů ve Vaše vůdčí schopnosti prokázané tolikrát v minulosti při službě občanům USA, ale také vyjádřením jejich vůle ke změně,“ stojí v úvodu Zemanova gratulačního listu.

„Věřím, že tak jako mnohokrát předtím, i během Vašeho prezidentství společně dokážeme, že Česká republika a USA jsou silní spojenci i dobří přátelé. Přestože jsou naše bilaterální vztahy vynikající, i jim by prospěl svěží impuls, na který jsme připraveni a jenž může s Vaší administrativou přijít .. Pevně přitom věřím, že k dalšímu prohloubení našich vynikajících vztahů společně osobně přispějeme, a za tímto účelem Vás zvu k návštěvě Prahy,“ napsal Zeman. 

Posledním americkým prezidentem, který Prahu navštívil, byl v roce 2009 Barack Obama. Donald Trump se ani přes opakované pozvání českého prezidenta i českého premiéra do Prahy nepodíval. Před Obamou v Praze byli i oba jeho předchůdci – George Bush mladší i Bill Clinton.

Bidenovi o víkendu poblahopřál i premiér Andrej Babiš a další čeští politici. “Srdečně blahopřeji Joe Biden ke zvolení příštím prezidentem Spojených států amerických. Těším se na všestrannou a přátelskou spolupráci. Pro ČR je důležité, aby se nový prezident aktivně přihlásil ke spojeneckým závazkům vůči NATO a usiloval o uzavření obchodní dohody s EU,” gratuloval premiér.