Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman zaslal gratulaci znovuzvolenému prezidentovi Polska Andrzeji Dudovi

Prezident Miloš Zeman sice tento týden čerpá dovolenou, státnické povinnosti přesto nezanedbává. Poté, co ve druhém kole polských prezidentských voleb zvítězil stávající prezident Andrzej Duda, Zeman svému příteli obratem zaslal gratulační dopis.

„Vážený pane prezidente, drahý příteli, dovolte mi, abych Vám pogratuloval k Vašemu vítězství v druhém kole prezidentských voleb. Pevně věřím, že se nám podaří navázat na úspěchy naší předchozí spolupráce a že ze svých funkcí přispějeme k dalšímu rozvoji vzájemných vztahů a partnerství našich zemí v EU, NATO i V4. Těším se, že se s Vámi brzy uvidím v rámci akcí pořádaných u příležitosti polského předsednictví Visegrádské čtyřky,“ napsal Zeman.

Ve druhé části dopisu Zeman vyzdvihl především vynikající vztahy mezi oběma zeměmi. „Vztahy mezi Českou a Polskou republikou jsou na výtečné úrovni. Naše země těží nejen z plodů rozvinuté ekonomické, politické a kulturní spolupráce, ale těší se také výhodám četných osobních vazeb a přátelství mezi českými a polskými občany. Děkuji Vám, že jste během svého předchozího mandátu dbal o česko-polské přátelství, stejně jako o rozvoj regionálních formátů a spolupráce ve střední Evropě,“ rozloučil se český prezident se svým protějškem. 

Podle ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolfa Jindráka je Dudovo znovuzvolení dobrou zprávou pro česko-polské vztahy, V4 i jiné formy regionální spolupráce. „Nemohu se dočkat na pokračování naší spolupráce,“ uvedl Jindrák.