Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman zaslal kondolenci čínskému prezidentovi kvůli včerejší havárii letadla

Prezident Miloš Zeman zaslal kondolenci čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi kvůli včerejší havárii dopravního letadla, při které zahynulo více než sto lidí. Šest let starý Boeing 737-800 havaroval v autonomní oblasti Kuang-si, záchranáři neobjevili žádné přeživší. Letadlo směřovalo z města Kchun-ming do Kantonu, příčina neštěstí je zatím neznámá. 

„Vážený pane prezidente, s hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o tragické havárii letadla společnosti China Eastern Airlines v horách Čuangské autonomní oblasti Kuang-si, která si vyžádala více než sto obětí na životech. Dovolte mi, abych v této pohnuté chvíli vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast Vám i rodinám obětí,“ napsal v kondolenčním telegramu prezident Zeman. 

Čínský prezident Si Ťin-pching vyzval vyšetřovatele, aby co nejdříve zjistili příčinu nehody a zajistili naprostou bezpečnost letového provozu. Čínská média původně uváděla, že v letadle bylo v době neštěstí 133 lidí, později počet o jednu osobu snížila a sdělila, že na palubě se nacházelo 123 cestujících a devět členů posádky.

Čína patří v posledních letech v bezpečnosti letecké dopravy k nejlepším na světě, poslední smrtelná nehoda civilního letadla se tam stala v roce 2010, kdy za špatné viditelnosti havarovalo letadlo společnosti Henan Airlines, když se blížilo k letišti v I-čchunu. Z 96 lidí na palubě 44 zahynulo.