Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidenta dnes v Lánech navštívila Maláčová, hovořili o prioritách na ministerstvu

Jak známo, prezident Miloš Zeman má ve zvyku se osobně setkat s každým novým ministrem před jeho jmenováním a uvedením do úřadu. Rozhovory s ministerskými kandidáty většinou probíhají v klidu a pohodě lánského zámku. Od loňských parlamentních voleb se tak v Lánech dveře netrhnou. Třeba na resortu spravedlnosti se za necelý rok vystřídali tři ministři.

Prezident se pochopitelně setkává jen s ministry, které dosud osobně nepoznal. To je i případ kandidátky na ministryni práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD). Ta na schůzku s prezidentem dorazila dnes odpoledne. Hrad již dříve avizoval, že jmenování Maláčové do funkce se uskuteční 30. července.

Tématem schůzky bylo kromě vzájemné diskuse a seznámení především to, jaké má Maláčová priority na ministerstvu práce a sociálních věcí. Agenda ministerstva není pro Maláčovou žádnou novinkou, od června 2015 zde řídí odbor rodinné politiky a politiky stárnutí. Prezident Zeman už dříve ocenil, že Maláčova absolvovala dvě prestižní univerzity v Německu a Velké Británii.

Maláčová ve funkci nahradí Petra Krčála (ČSSD), který rezignoval kvůli podezření z plagiátorství ve své bakalářské práci. Později se ukázalo, že opsal i diplomovou práci. U Maláčové se zatím žádná podezření ohledně autorství či originality jejich studijních prací neobjevila. O tom, že Maláčová svou funkci zvládne je přesvědčen i premiér Andrej Babiš (ANO). V pondělí po schůzce s budoucí ministryní řekl, že její nominace byla dobrá volba a funkci bez problémů zvládne.

Sama Maláčová zatím žádné vyjádření médiím neposkytla. Zdůvodňuje to tím, že je dosud státní úřednicí a nikoli ministryní.