Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidenta po schůzce s Babišem odvezla sanitka, leží na ARO ve stabilizovaném stavu

Prezident Miloš Zeman byl v neděli opět hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) kvůli akutnímu zhoršení jeho zdravotního stavu. Stalo se tak krátce po povolební schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO), který prezidenta navštívil kolem poledne. V sobotu ještě prezident odvolil do přenosné urny, návštěvu volební místnosti mu lékař nedoporučil.

„Důvodem hospitalizace jsou komplikace, které provázejí jeho chronické onemocnění, pro které je u nás léčen. To znamená, že my přesně známe diagnózu. Tím způsobem jsme schopni zacílit léčbu tak, jak má vypadat. V tuto chvíli je pacient hospitalizován na pracovišti intenzivní medicíny,“ uvedl jeho ošetřující lékař a šéf ÚVN Miroslav Zavoral.

Mluvčí nemocnice Jitka Zinke dnes potvrdila, že prezident je ve stabilizovaném stavu a pečuje o něj tým zdravotníků specializovaných na intenzivní péči. Hospitalizace se podle ní může protáhnout až na tři týdny. „Léčebný plán pana prezidenta stanovuje lékařské konzilium ÚVN složené ze specialistů na dílčí zdravotní problémy pacienta,“ dodala mluvčí.

K výsledkům víkendových parlamentních voleb zatím vydal prezident republiky prostřednictvím mluvčího jen krátké prohlášení, ve kterém pogratuloval zvoleným zástupcům lidu. „Blahopřeji vítězům voleb a všem poslancům, kteří byli zvoleni, bez ohledu na jejich příslušnost k politickým stranám a uskupením. Přeji jim mnoho úspěchů v jejich další práci,“ vzkázala hlava státu.

Zemanovy zdravotní komplikace by ale podle mluvčího Ovčáčka neměly ohrozit povolební vyjednávání. „Pan prezident nyní potřebuje klid na léčbu, o jejím průběhu a délce rozhodují lékaři. Po dobu pobytu v nemocnici má pan prezident zajištěn informační servis, včetně monitoringu médií, který si sám vyžádal dodávat každý den,“ prohlásil mluvčí.