Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidenta propustili z nemocnice. V Lánech přijal Schillerovou a je rád, že je doma

Prezident Miloš Zeman byl dnes dopoledne propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které strávil osm nocí. Prezident před nástupem do automobilu zamával čekajícím novinářům. Doprovázela ho manželka Ivana a ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš. Z nemocnice Zeman zamířil do Lán, kde odpoledne přijal ministryni financí Alenu Schillerovou (ANO). 

„Byl hrozně rád, že je doma, to na něm bylo jednoznačně vidět. Říkal, že tam byl unavený, protože se nevyspal ve své posteli,“ uvedla po schůzce ministryně Schillerová. „Působil na mě velmi dobře, hlava mu myslela. Bylo vidět, že reaguje na všechny věci, ptal se aktivně,“ dodala.

Tématem jednání s prezidentem byl primárně rozpočet na příští rok. Schillerová prezidentovi podle svých slov nechala balík podkladů a grafů, které si chce Zeman prostudovat. Řešili spolu také navýšení platů státních zaměstnanců. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) prosazuje plošné navýšení o 3000 korun, premiér Andrej Babiš (ANO) zmínil částku 1400 korun. „Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta Zemana maximum možného,“ uvedla po debatě s prezidentem Schillerová.

Hlava státu se dnes ještě setká s předsedou ODS Petrem Fialou a šéfem SPD Tomiem Okamurou. 

Prezident do střešovické nemocnice nastoupil v úterý 14. září. Mluvčí Hradu tehdy na webu uvedl, že lékaři neobjevili žádné potíže, které by prezidenta ohrožovaly na životě. U prezidenta zjistili dehydrataci a mírné vyčerpání. Zeman absolvoval krevní odběry nebo vyšetření na CT a sonografii. Dostal také zvýšené dávky draslíku, který jeho tělesné schránce chyběl.