Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidenti střední a východní Evropy odsoudili ruské bombardování Ukrajiny

Prezidenti ČR, Slovenska, Polska, Maďarska, Bulharska, Estonska, Lotyšska, Litvy a Rumunska odsoudili masové bombardování ukrajinských měst. Podle prezidentů zemí takzvané bukurešťské devítky (B9) šlo o válečné zločiny podle mezinárodního práva. Prohlášení zveřejnil na svých stránkách Pražský hrad.

„Připomínáme, že válečné zločiny a zločiny proti lidskosti nepodléhají žádné promlčecí lhůtě a vztahuje se na ně jurisdikce soudů po celém světě. Jménem našich států požadujeme, aby Rusko okamžitě přestalo útočit na civilní cíle,“ stojí v prohlášení.

„Nepřestaneme se snažit postavit před soud osoby odpovědné za tyto zločiny. Jakékoli hrozby ruských představitelů použitím jaderných zbraní považujeme za nepřijatelné.  V této souvislosti znovu potvrzujeme náš závazek chránit své země a spojence,“ prohlásili společně prezidenti střední a východní Evropy.

Pondělní ruské útoky, jejichž terčem bylo Záporoží, Oděsa a tepelná elektrárna ve Vinnycké oblast si vyžádaly nejméně 19 mrtvých a 105 raněných. Rusko ostřeluje ukrajinskou infrastrukturu i civilní cíle palbou z raketometů a těžkých děl. Ruský prezident Vladimir Putin na konci září současně s oznámením částečné mobilizace pohrozil použitím jaderných zbraní.