Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidenti visegrádské čtyřky ve společném prohlášení odsoudili násilí v Bělorusku

Prezidenti Česka, Slovenska, Polska a Maďarska ve společném prohlášení vyjádřili znepokojení nad prezidentskými volbami v Bělorusku. Vyzvali běloruské orgány, aby upustily od násilí, a zahraniční aktéry vyzvali ke zdrženlivosti od akcí, které by podkopaly nezávislost a suverenitu Běloruska. Text prohlášení hlav států visegrádské čtyřky zveřejnil tiskový mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček.

Prezidenti v prohlášení uvedli, že vyjadřují “nejhlubší znepokojení nad prezidentskými volbami v Bělorusku, jejichž výsledek nebyl přijat běloruskou společností” a uznali “oprávněné touhy běloruského lidu”. Zároveň zdůraznili potřebu mírového a zákonného řešení současné krize v Bělorusku.

Běloruské orgány prezidenti V4 vyzvali, aby otevřely cestu politickému řešení, dodržovaly základní lidská práva a svobody a upustily od používání násilí proti pokojným demonstrantům. „Podporujeme právo běloruského lidu na svobodné, férové a demokratické prezidentské volby,“ uvedli. 

Podle oficiálních výsledků volby s velkou převahou vyhrál dosavadní prezident Alexandr Lukašenko, který zemi vládne už 26 let. Opozice výsledek voleb neuznala, mluví o jejich zmanipulování. Volební výsledek vyvolal v bývalé sovětské republice obrovské protesty proti Lukašenkovi, během tisícihlavých demonstrací už zemřeli tři lidé a tisícovky jich byly zatčeny.