Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidentovi nevěří 63 procent lidí. Polovina si myslí, že Zeman v kauze Vrbětice hájí Rusko

Podle aktuálního průzkumu agentury NMS Market Research prezidentu Miloši Zemanovi nedůvěřuje 63 procent občanů. Téměř polovina respondentů se navíc domnívá, že v kauze Vrbětice hájí Zeman zájmy Ruska, a nikoli České republiky. Většina oslovených také nesouhlasí s názorem prezidenta, že zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích není dostatečně prokázáno. 

Průzkum byl založen na otázce v tomto znění: „Důvěřujete prezidentu Miloši Zemanovi?“ Přes 45 procent lidí odpovědělo, že rozhodně nedůvěřuje a 18 procent dotazovaných uvedlo, že spíše nedůvěřuje. Rozhodně prezidentovi důvěřuje deset procent lidí a spíše důvěřuje 19 procent. Zbytek odpovědí byl neutrální.

Pochybnosti ohledně zapojení ruských tajných služeb do diverzní akce v muničním skladu prezident naznačil v nedělním televizním projevu. Zeman řekl, že jsou dvě vyšetřovací verze okolností výbuchu. S názorem, podle kterého není zapojení ruských agentů do tragického výbuchu dostatečně prokázáno, nesouhlasí 51 procent dotázaných. Opačný postoj má 28 procent respondentů.

Analytik agentury NMS Market Research Vít Pavliš uvedl, že „ačkoliv se prezident dlouhodobě těší vyšší důvěře než třeba vláda nebo Parlament, jeho výroky v kauze Vrbětice mohly jeho důvěryhodnost u části obyvatelstva poškodit.“

Průzkum probíhal 28. dubna prostřednictvím Českého národního panelu. Průzkumu se zúčastnilo 565 lidí starších 18 let.