Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidentská kancelář hledá termín pro návštěvu Číny, komplikuje to předsednictví EU

Prezident Miloš Zeman plánuje v roce 2022 pošesté navštívit Čínu. Hledání termínu ale komplikuje diplomacie i domácí politika. Od července příštího roku Česko usedne na půl roku do předsednického křesla EU a pokud Zeman nechce posloužit čínské komunistické propagandě, měl by na výjezd do Pekingu v té době zapomenout.

Podle bývalého diplomata Petra Koláře by cesta hlavy předsednického státu do ČLR během předsednictví nemusela být problematická jedině tehdy, pokud by byla koordinována s diplomacií EU a s Radou i Komisí. „Bohužel, prezident Zeman má s Čínou svou osobní historii a důvěru našich partnerů v EU opravdu nemá. Obávám se, že jeho návštěva v Číně nám ani našim spojencům nic dobrého nepřinese. Naopak, může být Číňany propagandisticky zneužita,“ zdůraznil.

S časem i událostmi bojuje Zemanova šestá čínská mise od počátku. Původně se měla cesta uskutečnit už vloni v rámci summitu 17+1. Setkání představitelů střední a východní Evropy a Číny ale bylo kvůli pandemii koronaviru odloženo a ačkoli Peking dlouho prosazoval prezenční formu schůzky, nakonec se summit, se Zemanovou účastí, konal letos v únoru formou videokonference.

přes plánovací peripetie ale Zeman na své návštěvě trvá, což telefonicky potvrdil čínskému prezidentovi, s nímž ho pojí osobní přátelství. Čínský prezident naopak podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka označil Zemana za klíčového partnera v rámci Evropské unie.