Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidentská kancelář oznámila státní návštěvu Německa, proběhne na podzim

Ačkoli současný český prezident Miloš Zeman cestuje do zahraničí méně než jeho předchůdci Václav Havel a Václav Klaus, stihl během svých dvou mandátů navštívit přes čtyři desítky zemí. Jeho zahraniční cesty mířily kromě zemí Evropské unie především na východ, velkou pozornost vždy vyvolávají jeho návštěvy Ruska a Číny.

Zeman své cesty často zaměřuje především na ekonomickou spolupráci, součástí jeho delegace zpravidla bývají významní podnikatelé nejrůznějších oborů.

Dnes na výroční členské schůzi Česko-německé obchodní a průmyslové komory ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák oznámil, že se prezident Miloš Zeman na podzim chystá na návštěvu Německa. Podle Jindráka bude podstatná část návštěvy věnována ekonomické spolupráci, přesný termín cesty zatím neuvedl.

Ředitel zahraničního odboru, který má na starosti mimo jiné právě organizaci státních návštěv připomněl, že loni byl na návštěvě v Česku nově zvolený německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Dále zdůraznil, že česko-německé vztahy jsou významné z hlediska obchodu, protože do Německa míří třetina českého exportu a Česko je pro Německo desátý největší obchodní partner. „Chystáme reciproční cestu pana prezidenta Zemana na podzim letošního roku do Německa. Myslím si, že ekonomická součást té návštěvy bude velmi důležitá, velmi silná,“ oznámil na schůzi komory Jindrák.

Zeman navštívil Německo v roce 2013 jako nově zvolená hlava státu. Opětovně byl u západních sousedů v roce 2014, kdy se v Lipsku účastnil vzpomínkových akcí u příležitosti 25. výročí pádu komunistického režimu ve střední Evropě. Byla to jeho zatím poslední cesta do Německa.

Podle některých novinářů má Zeman velmi chladný vztah s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Prezident ji opakovaně veřejně kritizoval kvůli jejímu postupu v uprchlické krizi. Merkelová mu za to po jeho letošním znovuzvolení gratulovala až po několika dnech, zatímco premiérovi Andreji Babišovi ke jmenování premiérem blahopřála obratem.