Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidentské volby budou 13. a 14. ledna 2023. Termín vyhlásil předseda Senátu Vystrčil

První kolo prezidentských voleb proběhne 13. a 14. ledna 2023. Termín dnes oficiálně vyhlásil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Případné druhé kolo se uskuteční o dva týdny později, tedy 27. a 28. ledna. Vyhlášení termínu je důležité kvůli tomu, od jaké doby se počítá limit peněz, které kandidáti mohou vynaložit na kampaň. Limit pro první kolo volby je 40 milionů korun.

„Vyhlášení termínu voleb je velmi důležité, protože termín určuje začátek kampaně. Dnes evidentně někteří kandidáti sbírají podpisy a nesou prvky kampaně, proto jsem se rozhodl termín vyhlásit už teď, aby volby byly férové,“ vysvětlil na tiskové konferenci Vystrčil se zjevnou narážkou na Andreje Babiše. Ten podle některých komentátorů objížděním republiky v karavanu dělá prezidentskou kampaň, i když svůj zájem o Hrad ještě oficiálně neoznámil. 

Vystrčil mohl termín oznámit nejpozději 90 dnů před začátkem voleb, učinil tak však dřív, než bývalo zvykem v minulosti. Naposledy v roce 2017 tehdejší šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) vyhlásil datum voleb na konci srpna, tedy o dva měsíce později než Vystrčil. 

Předseda Senátu upřesnil, že ve sbírce zákonů bude termín prezidentské volby uveden v pátek 1. července. Tím oficiálně začne volební kampaň a začne se také počítat rozpočtový strop pro kandidáty. Z vyhlášení termínu vyplývají i lhůty pro kandidáty. Ti, kdo již kandidaturu avizovali, si budou muset do pěti dnů od vyhlášení volby založit volební účet, který poslouží k financování kampaně.