Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidentský kandidát Karel Diviš: Jsem pro sektorovu daň. Lidem se musí s účty pomoci

Občanský kandidát na prezidenta, IT podnikatel Karel Diviš v těchto dnech objíždí náměstí měst a sbírá podpisy pro svou prezidentskou kampaň. Jeho cílem je získat alespoň 75 tisíc podpisů, byť jich pro kandidaturu stačí 50 tisíc. Zakladatel a šéf technologické firmy IDC-softwarehous jako důvod prezidentské kandidatury uvedl, že nevidí nikoho, komu by chtěl dát svůj hlas. 

V rozhovoru pro Newstream vysvětlil své priority pro prezidentský úřad a prezentoval některé názory na současné dění. „Mám v hlavě takové tři základní vize pro Českou republiku. Za prvé, česká ekonomika by měla být postavená na vzdělanosti. Za další bych byl hrozně rád, aby mnohem větší prostor dostaly regiony a regionální ekonomika. Jako důležité téma vidím také posílení obranyschopnosti naší země pomocí moderních technologií,“ představil nejdůležitější body své kandidatury. 

Divišův důraz na regiony a regionální ekonomiku je mezi prezidentskými kandidáty ojedinělý, co si pod tím ale konkrétně představit? „Mým snem je, aby to bylo podobně jako v Rakousku. Vidíte tam lokální živnostníky, lokální spolky, sportovní kluby. Všechno tam funguje. Jsem z České Lípy, a nelíbí se mi, že to v šest večer bývá město duchů a takových míst je celá řada. Navažme to na školství, vytvořme startupové inkubátory a inovační centra. Zajistěme lidem, aby měli důvod v regionech žít, zakládat tam rodiny,“ uvedl. 

Současnou energetickou krizi a především brutální zdražování pro konečné spotřebitele by Diviš, byť nerad, řešil sektorovou daní. „Jsem spíše pravicově smýšlející člověk. Ale v době, kdy tradiční recepty pravicové politiky nefungují, tak byť s velice těžkým srdcem musím říct, že asi nebude jiná cesta, než například zavést nějakou sektorovou daň třeba pro energetický průmysl. Tyto firmy vydělávají obrovské peníze. A lidem se musí nějak pomoci, ti nemohou za to, že ze dne na den rostou ceny energií o stovky procent,“ domnívá se Karel Diviš.