Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidentský kandidát Tomáš Březina oznámil, že má nasbíráno 50 tisíc podpisů

Úspěšný podnikatel s betonem a bývalý poslanec z devadesátých let Tomáš Březina oznámil, že má nasbíráno 50 tisíc občanských podpisů na podporu své kandidatury na prezidenta republiky. Pětašedesátiletý Březina oznámil kandidaturu v dubnu. 

Březina, kterému se přezdívá “betonový Baťa”, v 90. letech založil firmu Best na betonové stavební prvky. Loni ji prodal, částka nikdy nebyla upřesněna, ale pohybovala se mezi třemi až čtyřmi miliardami korun. K firmě má pořád blízko – svoji kampaň začal tím, že objíždí pobočky své bývalé firmy a diskutuje s jejími zaměstnanci.

V minulosti už se přitom k politice krátce nachomýtl – v letech 1996–1998 byl poslancem za ODS, v roce 2013 pak měl být kandidátem za hnutí ANO, ze spolupráce ale po pár týdnech vycouval a Andreje Babiše i jeho politiku později velmi ostře kritizoval.

„Měli jsme více než 400 petičních míst po celé republice, měli jsem několik set dobrovolníků a podporovatelů. 15 000 podpisů jsem dostal přímo, korespondenčně,“ uvedl k úspěšnému dosažení padesátitisícové hranice Tomáš Březina.

Překročením padesátitisícové hranice se pochlubil také Jiří Kotáb, který se označuje za prvního tělesně postiženého kandidáta na českého prezidenta. Bývalá ředitelka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková uvedla, že má přes 40 tisíc podpisů. Přibližně na polovině je někdejší sportovní komentátor Karel Diviš. K desítce tisíc podpisů se podle svých slov blíží i bývalý rektor Tomáš Zima a o „pětimístném počtu“ mluví i nominant KSČM Josef Skála.