Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Z prezidentských kandidátů má nejtučnější transparentní účet Jiří Drahoš. O příspěvky z ciziny nemá nouzi Pavel Fischer a jednoznačně nejchudším adeptem na prezidenta je Petr Hannig.

Celkem devět prezidentských kandidátů disponuje transparentním účtem, což voličům umožňuje sledovat tok peněz do volební kampaně. Limit pro adepty na prezidenta činí pro první kolo voleb 40 milionů korun a dalších 10 pro ty dva, kteří se dostanou do kola druhého. Nejvíce se hovoří o bývalém velvyslanci ve Francii Pavlu Fischerovi, kterému na účtu přistávají miliony z ciziny. Největší obnos obdržel od německé investiční firmy Fontis Family Office, která jej podpořila částkou 1,5 milionu korun. Jejich podporu si Fischer vysvětluje tak, že se jim zamlouvá evropské směřování České republiky, které se snaží sám prosadit. Němci nejsou jediní, kteří mu fandí. Slušnou částku poslali i Švýcaři, a to 700 tisíc korun. Peníze mu dorazily z účtu s názvem ,,Kaete und Karolin´´. Fischer si nebyl jistý adresátem, proto se obrátil na banku s prosbou o prověření jména osoby. Sám dodal, že pokud je příspěvek od nejasného dárce, finanční dar určitě odmítne. V ostatních případech zahraničních dárců je zná všechny.

Velice chytře tak Fischer využívá možnosti přijímat finanční dary ze zahraničí bez omezení, což schvalují pravidla pro volbu českého prezidenta. Jedná se o výjimku v porovnání s ostatními zeměmi, například, Polskem, Amerikou nebo Slovenskem, které uchazečům o místo na Hradě nedovolují přijímat zahraniční dary. V Rakousku jsou omezeny částkou 2500 euro.

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí klade důraz na to, že by se dary z ciziny měly omezit zákonem. Nemají totiž nástroj, jak kontrolovat identitu dárců, ať už fyzických, nebo právnických osob, který by byl schválený zákonem České republiky, svěřil se člen úřadu Jan Outlý. Překvapivě s ním souhlasí i Fischer, kterému se daří hojně těžit z takových zahraničních příspěvků. Prohlásil, že úřad by měl mít možnost prověřovat všechny dárce bez rozdílu. Bylo by efektivní pozměnit určitá pravidla v rámci prezidentské kampaně a rozlišovat, zda peníze pochází z členských zemí EU, nebo odjinud. Zároveň ale příspěvky z ciziny vnímá jako prospěšné. Vzhledem ke svému působení zahraničního velvyslance, má mezi cizinci řadu přátel. A proto když Fischer oznámil svoji kandidaturu, jej někteří chtěli podpořit, čehož si velice váží.

Podtrženo, sečteno, nejvíce peněz na účtu má nejsilnější soupeř Zemana Jiří Drahoš. Disponuje částkou 11, 5 milionu korun. Z toho už se mu podařilo utratit přes 10 milionů. Minulý týden mu na účet poslal milion korun developer Luděk Sekyra. Do poznámky k převodu peněz napsal, že je zapotřebí vrátit ,,prezidentskému úřadu důstojnost a respekt k Ústavě´´. Na konci týdne mu účet narostl o dalších 1,5 milionu korun od Nadace BLÍŽKSOBĚ, kterou minulý rok založil Martin Vohánek, Hana Hradská, Petr Husák a Šimon Petr. Nadace věří ve stejné hodnoty jako Drahoš a pevně doufá v jeho vítězství. Na svých webových stránkách uvedli, že ,,touží po hlavě státu, která bude odrazem toho nejlepšího v nás´´. Zatím nejvyšší částku Drahošovi poslal podnikatel Dalibor Dědek, celkem 2 miliony korun.

V TOP trojici adeptů na prezidenta je rovněž podnikatel Michal Horáček, který si kampaň financuje výhradně ze svých zdrojů. Aktuálně má na účtu 3,6 milionu korun. Nicméně dosud za kampaň utratil 5,3 milionu korun. Bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek má největší finanční podporu v předsedovi strany ODA. Od něj dostal 5 milionů korun a za kampaň utratil 5 045 381 korun.

Co se týče těch chudších kandidátů, částkou 325 tisíc korun disponuje lékař Marek Hilšer, který za kampaň utratil 100 tisíc korun. Ovšem nejmenším obnosem peněz na účtu se může pochlubit hudebník Petr Hannig, kterému na něj přišlo pouhých 3 201 korun od doby jeho zřízení. Současnému prezidentovi Zemanovi na účet chodí drobné příspěvky doplněné o urážky jeho osoby. Má k dispozici 432 tisíc korun. Na poslední chvíli si účet zřizoval bývalý předseda ODS Mirek Topolánek, který má na něm k dnešnímu dni 376 tisíc korun.