Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidentských voleb se zúčastní 9 kandidátů, ostatní ministerstvo vnitra vyřadilo

V úterý v 16 hodin vypršel termín, dokdy mohli zájemci o pětiletou práci na Pražském hradě podat své kandidátní listiny. Podle informací ministerstva vnitra bylo podáno celkem 20 kandidátních listin, z toho jedna po stanovené lhůtě. Přihlášky kandidátů ministerstvo prověřilo a u jedenácti z nich shledalo, že nejsou splněny zákonné požadavky. Lednových voleb se tak může nakonec zúčastnit jen devět kandidátů.

Zajímavé je, že při poslední volbě prezidenta před pěti lety byla situace naprosto totožná. Z tehdejších 20 uchazečů jich mohlo jít do voleb také jen devět. Důvody, proč letos nebyla kandidatura některých uznána a přijata jsou různé. Některé kandidátní listiny měly nedostatečný počet občanských podpisů, 73 – letý muž zase podal kandidátku s podporou jen jednoho poslance. Osm potenciálních kandidátů ke své přihlášce nepřipojilo ani petici, ani podporu zákonodárců.

Voleb se tedy díky podpoře senátorů zúčastní bývalý premiér Mirek Topolánek, bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer a lékař a aktivista Marek Hilšer.

Podpisům poslancům mohou za svou nominaci vděčit prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek, býval šéf škodovky Vratislav Kulhánek a hudebník Petr Hannig.

Podporu a podpisy více než 50.000 občanů získali podnikatel a textař Michal Horáček, někdejší předseda Akademie věd Jiří Drahoš a obhajující prezident Miloš Zeman.

Ke dni volby, která se uskuteční 13. ledna bude věk všech kandidátů mezi 41 a 74 lety. Oproti předchozí volbě letos žádná z velkých politických stran letos nepostavila vlastního kandidáta. Resort vnitra má nicméně čas na přepočítání podpisů a kontrolu všech náležitostí až do 24. listopadu, a i když je pravděpodobné, že nikdo další už vyřazen nebude, oficiální oznámení o kandidátech ministerstvo učiní až v tento den.