Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidentským kandidátem SPD bude poslanec Jaroslav Bašta, Okamura kandidaturu odmítl

Kandidátem hnutí SPD na prezidenta bude bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině a nynější poslanec Jaroslav Bašta. Podpořilo ho dvacet poslanců SPD, oznámil předseda hnutí Tomio Okamura. Sám Okamura kandidovat nebude, protože se chce plně věnovat práci pro občany a vést SPD k co nejlepším výsledkům ve volbách.

Okamura na tiskové konferenci uvedl, že hnutí po diskuzi zvolilo za kandidáta člověka s obrovskou životní zkušeností v oblasti boje za svobodu a demokracii. „Jsem rád, že členové SPD vyhověli mému návrhu. Kandidátem na prezidenta republiky za SPD bude disident, politický vězeň v době normalizace, který by za své názory dva a půl roku vězení a jeden z prvních signatářů Charty 77,“ řekl předseda SPD.

“Za své poslání považuji prosazení obrany svobody a demokracie, sociální stability a bezpečnosti České republiky. Česká republika musí chránit zájmy a práva svých občanů,” řekl Bašta. Prioritou v mezinárodních vztazích je pro něj spolupráce se zeměmi Visegrádské skupiny a sousedními státy. Bašta kategoricky odmítá přijetí eura, protože je to podle něj krachující měna. Dále hovořil o potřebě ekonomické diplomacie v zájmu českých firem, boji s inflací a garanci veřejného systému ve zdravotní péči, vzdělání a důchodech.

Jaroslav Bašta se narodil v roce 1948 v Plzni. Studoval historickou archeologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pro angažovanost ve studentském hnutí v letech 1968-69 byl v roce 1970 zatčen a odsouzen za tzv. podvracení republiky. Následně do roku 1988 pracoval jako kvalifikovaný dělník na stavbách mostů. Angažoval se v disidentu, byl signatářem Charty 77.