Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidentův expertní tým po poradě v Lánech doporučil vypsat tendr na dostavbu Dukovan

Poradní tým prezidenta Miloše Zemana se o víkendu sešel na zámku v Lánech k debatě o ekonomických dopadech protiepidemických opatření a také o budoucnosti energetických zdrojů. Setkání se zúčastnil i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Prezidentovi experti jednomyslně doporučili, aby bylo zahájeno vyhlášení výběrového řízení na výstavbu bloku v Jaderné elektrárně Dukovany.

Ministr Havlíček po jednání uvedl, že soutěž na stavbu nového bloku by se měla obejít bez vyřazování možných uchazečů. „Expertní tým a prezident mají totožný názor jako tripartita, že bychom neměli redukovat současné potenciální dodavatele a měli to nechat maximálně otevřené. Neřešili jsme jednotlivé firmy ani země. Závěr je, pokud možno s tendrem neotálet a zajistit maximální konkurenční prostředí s cílem srazit cenu,“ shrnul Havlíček. 

Sněmovna přitom v pátek opět přerušila schvalování zákona o stavbě nového bloku dukovanské elektrárny. Důvodem je spor o podobu zákona, v němž chce opozice uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby nebo stanovit její maximální cenu.

Takzvaný nízkouhlíkový zákon má podle návrhu vlády zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny. Návrh počítá s tím, že pokud bude výkupní cena vyšší než cena tzv. silové elektřiny na trhu, rozdíl zaplatí všichni spotřebitelé prostřednictvím tarifů. Ve druhém případě, kdy výkupní cena bude nižší než cena na trhu, bude dopad na spotřebitele opačný 

Expertní tým na svém sobotním zasedání také jednomyslně podpořil uhelnou komisi a její odborné doporučení ukončit využívání uhlí v roce 2038. Ministr průmyslu a obchodu k tomu poznamenal, transformace teplárenství v podobě přechodu na plyn a biomasu si u centrálního vytápění v následujících letech vyžádá 50 miliard korun a dotkne se 1,7 milionu domácností, což je zhruba 3,5 milionu obyvatel.