Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidentův expertní tým podpořil zkrácení stavebního řízení na jeden rok

V sobotu se na lánském zámku uskutečnilo tradiční setkání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana. Tématem porady bylo zjednodušení a zrychlení stavebního řízení. Stavební řízení by v novém stavebním zákoně měla zkrátit tzv. fikce souhlasu v případě, že se úřad nevyjádří do 30 dnů. Věcný záměr stavebního zákona by měla Legislativní rada vlády dostat v polovině dubna.

„Hlavním tématem byla novela stavebního zákona. Účastníci jednání v Lánech podpořili zkrácení doby stavebního řízení a vyslovili souhlas s tím, aby v případě, že úřad nevysloví námitky do třiceti dnů, byla žádost přijata,“ informoval v tiskové zprávě hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Setkání expertní skupiny se zúčastnili ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) či předseda Svazu měst a obcí František Lukl, dodal.

Zjednodušení a urychlení stavebního řízení má být hlavním cílem nového zákona. Podle kritiků ale nahrává developerům, popírá veřejné zájmy, jako je například ochrana přírody, či otevírá prostor pro korupci. Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR se pozastavuje také nad tím, že zákon de facto připravují subjekty, které jím mají být regulovány. Věcný záměr nového stavebního zákona připravila Hospodářská komora ČR, která sdružuje mimo jiné velké stavební a developerské korporace.

Ministryně Dostálová počítá s tím, že Legislativní rada vlády by mohla věcný záměr schválit do konce května. Zákon by měl podle ministryně platit od února nebo března 2021. Podle MMR by měl nový předpis zkrátit povolovací řízení u staveb ze současného průměru 5,4 roku na jeden rok.