Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidentův poradce Nejedlý se nakazil koronavirem, je v karanténě

Jeden z nejbližších spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana, poradce Martin Nejedlý, se nakazil koronavirem. S prezidentem se setkal deset dnů předtím, než absolvoval test na Covid-19, který vyšel pozitivně. Podle výsledků víkendových testů je nakažen ještě jeden zaměstnanec kanceláře, prezident však podle mluvčího nebyl ohrožen.

„Pana prezidenta jsem viděl deset dní před svým testováním. Od té doby jsme se rozhodně neviděli,“ uvedl Nejedlý. Se Zemanem se tedy setkal naposledy minulý čtvrtek. Podle Nejedlého nepociťuje příznaky ani nikdo z jeho okolí. Sám prý dodržuje pravidla izolace a nevychází z domu. 

Prezidentův poradce se v karanténě ocitl už na začátku března, kdy se vrátil z návštěvy Číny. Tam se spolu s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem a předsedou představenstva fotbalové Slavie Jaroslavem Tvrdíkem setkali s vicepremiérem vlády Chu Čchun-chuem a předali mu darovací listinu týkající se humanitární pomoci.

O víkendu informoval o svém pozitivním testu na nový typ koronaviru také ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD), který se se Zemanem setkal minulou středu v Lánech. Kvůli kontaktu s Tomanem je v karanténě také ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

„Dodržujeme veškerá doporučená opatření. Pan prezident nebyl ohrožen,“ sdělil k oběma případům nákazy v okolí prezidenta hradní mluvčí Jiří Ovčáček.