Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Přímá volba prezidenta byla chybou, domnívá se poslanecký matador Marek Benda

Poslanec Marek Benda, který ve Sněmovně s dvouletou přestávkou zasedá už od roku 1993, se v nedávném rozhovoru vyslovil pro zrušení přímé volby prezidenta. Benda se domnívá, že přímá volba byla chybou, protože vyhrotila souboj ve společnosti a ve státě tak vznikly dvě legitimity, parlamentní a prezidentská, které se střetávají. Naplno to podle něj ukázala nedávná krize kolem odvolání ministra kultury.

„Od roku 2013 se pohybujeme v nekonečném souboji prezidenta Zemana s českou ústavou a s tím, co on si představuje jako přímo zvolený prezident, že s ústavou může dělat,“ upřesnil Benda. Střetů o výklad základního zákona už podle něj proběhlo několik, například jmenování úřednické vlády Jiřího Rusnoka navzdory tomu, že ve sněmovně existovala většina.

Někdejší prezidentův krok byl podle Bendy mimo veškerou představivost, nyní Miloš Zeman zkouší, kam až může zajít, a aktuální situace na ministerstvu kultury je v porovnání s úřednickou vládou téměř banální, domnívá se poslanec. „Zeman drží Babiše pod krkem a z pravidel si dělá trhací kalendář,“ prohlásil.

Nápadů, jak zlepšit českou ústavu, už Benda za dvacet let zaregistroval mnoho, naštěstí podle něj ale až na jedinou výjimku žádný neprošel. „Znovu a znovu se kaji, je to i moje vina, že prošla přímá volba prezidenta, která nepatří do českého ústavního systému. Byl to jenom tlak veřejnosti a pocit z toho, co se dělo ve Španělském sále. Proto se uměle řeklo, že dáme přímou volbu prezidenta,“ tvrdí Benda. Správným řešením by podle něj bylo vrátit se k volbě nepřímé, nyní ale chybí síla a vůle takový krok učinit.