
V případě zvolení Drahoše prezidentem se přijetí eura stane jeho prioritou číslo jedna
Favorit na prezidenta Jiří Drahoš se nechal slyšet, že by Česká republika měla přijmout euro jako hlavní měnu, a to už v příštím volebním období, protože došlo k oslabení pozice zemí eurozóny po brexitu v Anglii. V případě, že by si občané zvolili právě bývalého šéfa Akademie věd na pozici prezidenta ČR, by se přijetí eura stalo jednou z jeho priorit.
V minulosti se Drahoš stavěl k přijetí eura spíše negativně. V současné době názor změnil, nicméně mu schází hlasy v české politice, které by dokázaly, jak je přijetí eura výhodné. Změnu v jeho názoru na euro zapříčinila situace po brexitu. Navíc se domnívá, že by Česká republika měla dodržet slib, který dříve Evropské unii dala.
Za přijetí eura bojují i ostatní prezidentští kandidáti, mezi nimi také současný prezident Miloš Zeman s menšími výhradami. Kandidát Michal Horáček zase prohlásil, že by příští vláda měla prodiskutovat termín přijetí společné měny. Není v kompetenci hlavy státu, aby o euru rozhodovala, proto adepti na Hrad chtějí přesvědčit budoucí vládu. Podnikatel Horáček by chtěl hovořit s odborníky ze Slovenska, kteří mají s přijetím eura zralou zkušenost včetně ekonomů a politiků v naší republice.
Jednou z pravomocí prezidenta pro příští období bude jmenování členů bankovní rady České národní banky, tedy jmenování guvernéra a čtyř členů rady. Současný guvernér Jiří Rusnok tvrdí, že je česká ekonomika připravená euro přijmout, ovšem jeho postoj je spíše konzervativní.
Řada ekonomů souhlasí s názorem Drahoše na přijetí eura. Francouzský prezident Macron řekl, že by Evropa měla držet pohromadě. Euro jako měna bude ta, která bude tou dělicí čárou mezi tvrdým jádrem a zbytkem. Navíc podle Bruselu jsme jako země další v pořadí, abychom euro přijali, říká ekonom České spořitelny Petr Zahradník. Také mnoho podnikatelů se ztotožňuje s návrhem zavést euro.
Ovšem názor veřejnosti ukazuje přesný opak. Celých 72 procent voličů odmítá euro jako měnu v Česku, zjišťovala agentura CVVM. Politické strany zase odkládají termíny na přijetí. Například ČSSD a ANO návrh odložili na neurčito. Jediná TOP 09 v Parlamentu chce naši zemi zařadit do eurozóny.
Na závěr je důležité podotknout, že klíčovým bude kurz, v jakém by se koruna na eura přepočítávala. Kurz by měl být neměnný a k jeho vyhlášení dojde šest měsíců před přechodem. Kurz vyhlásí Rada EU po předešlých diskuzích s Evropskou centrální bankou a Českou republikou.