Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Privatizační účty budou sloužit jako zdroj financí na důchody v ČR.

Vláda chce využít privatizačních účtů, aby tak plánovaně zvýšila důchody v České republice s platností od příštího roku. Kabinet dal tento týden v pátek zelenou novele zákona o zrušení Fondu národního majetku ČR (FNM). Novinku oznámil premiér v demisi Andrej Babiš. Minulý týden vláda odsouhlasila návrh o zvýšení důchodů seniorům nad 85 let o celou tisíci korunu měsíčně. Návrh novely o pojištění v důchodu musí projít Parlamentem a je zřejmé, že s sebou přinese změnu v té fixní výměře důchodů, jež je pro všechny stejná.

Hlavní princip novely spočívá v tom, že má ulehčit převod peněz mezi Fondem privatizace a rozpočtem státu. Celkové navýšení důchodů bude Česko stát asi 14,5 miliardy korun. Ještě ke konci roku 2017 bylo na kontě fondu 21,96 miliardy korun. Novela musí ještě projít Parlamentem, který ji po jejím schválení nechá podepsat prezidentem Milošem Zemanem. Opozici se tato „ novinka“ v zákoně nelíbí. Novela navíc snižuje množství výdajů, které jsou potřebné financovat z fondu.

Fond privatizace jsou zvláštní účty, na kterých jsou uloženy finance z převodu, který se uskutečnil v roce 2006 z Fondu národního majetku na ministerstvo financí. Na tento účet současně přistávají peníze z privatizace a dividendy od ČEZU. Peníze z fondu jdou, například, i na odstraňování starých ekologických závad. Ke konci roku 2016 majetek fondu činil 96,6 miliardy korun. Orgán ministerstva proto občany ujišťuje, že pokud by neočekávaně došlo k výpadkům příjmů, nebude Fond v nedostatku aktiv, a pokryje všechny možné závazky. Ministerstvo do novely připsalo také podmínku, aby uložených financí ve fondu nemohlo využít ministerstvo kultury a státní fondy dopravní infrastruktury.

Babiš konstatoval, že to bude letos poprvé, co bude na důchodovém účtu přebytek, zatímco v současném znění zákona se hovoří o tom, že se peníze nemohou do rozpočtu převádět. To je přesně důvod, proč vláda přišla s touto novelou, říká zakladatel ANO. Dodává, že se účet zakládá doslova za pět minut dvanáct. Jeho hlavní účel spočívá ve výnosech z dividend nebo v prodeji majetku s tím, že tyto peníze v minulosti sloužily na pokrytí důchodů.