Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Program Občanského fóra jsem napsal sám na chalupě, tvrdí Zeman. Nenapsal, tvrdí Horáček.

Občanské fórum bylo politické hnutí, které vzniklo 19. listopadu 1989 jako reakce na brutální zásah proti studentům na Národní třídě. Představovalo platformu nezávislých občanských aktivit, které spojoval odpor k totalitnímu komunistickému režimu. Hnutí bylo založeno v pražském Činoherním klubu, úvodní prohlášení sepsal Václav Havel. Občanské fórum zahrnovalo široké spektrum názorů a osobností z levice i pravice, společným cílem byl přechod k demokratické společnosti. Známé logo OF navrhl tehdy 24-letý student UMPRUM Pavel Šťastný.

Na Občanské fórum přišla řeč během diskusního pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. V souvislosti s oslavami výročí 17. listopadu Miloš Zeman skromně zmínil, že program Občanského fóra napsal sám na své chalupě na Vysočině. Ostatní členové fóra, se kterými se Zeman v období listopadu 1989 stýkal prý nebyli příliš aktivní. Velká část aktérů listopadu 1989 byli podle Zemana „žvanilové“. Prezident doslova řekl: „Já si vzpomínám, že když se psal program Občanského fóra, tak jsem ho musel na chalupě na Vysočině napsat sám, protože všichni mluvili, mluvili, ale nic nenapsali.“

„Nemá s tím nic společného,“ vyjádřil se k Zemanovu tvrzení Ivan Gabal, jeden se spoluzakladatelů Občanského fóra. Programové body OF byly podle něj sepsány přímo v Činoherním klubu, kde fórum vzniklo. „V Činoherním klubu (Zeman – pozn.) nebyl,“ shrnul Gabal.

„Miloš Zeman v koordinačním centru OF vůbec nebyl. Do Laterny Magiky možná nahlédl, ale já ho znám až z Federálního shromáždění, kde byl výrazný,“ řekl k tomu další ze zakladatelů OF Michael Kocáb. „Viděl jsem desítky případů, kdy za občanské fórum psal Václav Havel. Psal i Petr Pithart nebo Zdeněk Jičínský, ale o Zemanovi nic nevím,“ dodal.

Že by program OF napsal Miloš Zeman si nevzpomíná ani prezidentský kandidát Michal Horáček. K záležitosti se vyjádřil na svém Twitteru: „Jako aktér listopadových dní říkám: Miloš Zeman program Občanského fóra nepsal. Dali jsme mu šanci mluvit na Letné. Využil ji po svém: lhal. A to bylo všechno.“