
„Prosím, zvažte nominaci Zdeňka Ondráčka do vedení komise pro kontrolu GIBS“, píše v dopise Babišovi Michal Horáček. Přidal se Bartošek, Černochová i Rakušan.
Do vedení komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) má být nominován Zdeněk Ondráček. Vítězné hnutí ANO si chce promluvit s komunisty, aby nad tímto rozhodnutím ještě popřemýšleli, prozradil předseda hnutí Andrej Babiš. Vyjádřil se tak k výzvě jednoho z prezidentských kandidátů Michala Horáčka.
Podnikatel Horáček mu napsal dopis, který zakladatel ANO předal Jaroslavu Faltýnkovi, který působí ve funkci šéfa sněmovního klubu ANO. Faltýnek se má na přání Babiše sejít s představiteli KSČM za účelem vyjednávání o zvážení nominace jiného zástupce do čela komise. Horáček dopis napsal, aby zabránil dosazení Ondráčka do vedení komise. V roce 1989 byl totiž členem pohotovostního pluku, ve kterém asistoval při zásazích proti demonstrantům. Horáček si dobře uvědomuje, jak je náročné sestavit novou vládu po nedávných volbách do Poslanecké sněmovny, a také uznává, že je v plné kompetenci ANO si zvolit i směřování celého kabinetu. Jediné, nad čím se pozastavuje, je návrh Ondráčkovy osoby do této funkce vzhledem k jeho přímé aktivitě při represích v zájmu totalitní moci. Horáček zároveň vyzval i ostatní kandidáty na prezidenta, aby jeho žádost maximálně podpořili. Uchazeč o prezidentské křeslo Pavel Fischer se nechal slyšet, že si této výzvy cení, nicméně již zvolil svůj vlastní způsob, jak s návrhem naložit.
Podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa strana žádost posoudí na úterním jednání poslaneckého klubu. Na Horáčkovu výzvu reagoval slovy, že se jedná o nesmyslnou součást jeho volební kampaně a Horáček by se měl zamyslet nad svou vlastní předlistopadovou minulostí. Sněmovní komise by mělo plénum obsadit členy na schůzi, která započne 12. prosince. K volbě předsedů zřejmě dojde až v lednu. Koneckonců lhůta pro dosazení členů do sněmovní komise vypršela. Existuje prý možnost vyhlášení nové lhůty, pokud dojde ke změně nominace, oznámil místopředseda komunistů Jiří Dolejš. Myslí si, že se jedná o další Babišův mediální počin.
I když Babiš uznává právo každé politické strany na dosazení jakékoli osoby, uvědomuje si risk, který by Ondráček v čele komise představoval. Rovněž šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek má za to, že v případě zvolení Ondráčka by došlo k dosazení člověka zastupujícího nedemokratickou stranu. Což představuje nebezpečí a potřebu být neustále ve střehu, domnívá se Bartošek. Naráží tak na nového předsedu bezpečnostního výboru, kterým se stal Radek Koten z SPD. Podle nich oba dva kandidáti nemají daleko k omezování lidských práv a svobody myšlení.
Předsedové komisí jsou voleni jako celek. To znamená, že se ukáže na plénu, zda ANO své výroky myslí vážně. Člen bezpečnostního výboru Vít Rakušan upozornil na fakt, že dosud dochází ke hlasovací spolupráci mezi ANO, SPD a KSČM. I pro něj je Ondráčkova nominace nepřijatelná. S tímto tvrzením souhlasí i členka výboru ODS Jana Černochová, která prozradila, že by Ondráček ve vedení ztělesňoval návrat mocenských orgánů z minulosti. Dodala, že i přes slabý výsledek v podzimních volbách, mají komunisté díky Babišovi nejsilnější pozici od revoluce.