Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Z průzkumu STEM/MARK vyplývá, že by Zeman mohl vyhrát prezidentské volby. Mezi požadavky tázaných Čechů byl i reprezentativní vzhled u hlavy státu.

Průzkum ze října, kterým se zabývala agentura STEM/MARK, ukazuje, že o adepty na prezidenta mají zájem asi čtyři pětiny voličů. Účastnilo se ho 711 oprávněných voličů ve věku od 18 a více let. Proklamovaná volební účast je kolem 90 procent, a zhruba 80 procent lidí podporuje přímou volbu prezidenta. Nejvíce se o budoucí hlavu státu zajímají senioři, Pražané a pravicově orientovaní občané. Autoři průzkumu prozradili, že mladší skupina voličů projevuje menší zájem o seznam kandidátů, a také lidé s nižším vzděláním. Dodávají ale, že je pravděpodobné, že již mají ideu o tom, koho na Hradě chtějí.

Z průzkumu vyplývá, že mezi nejznámějšími kandidáty jsou bezesporu současný prezident Miloš Zeman, podnikatel Michal Horáček, a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, který má silnou podporu ve větší polovině respondentů. Necelá čtvrtina má zájem o bývalého šéfa Škoda Auto Vratislava Kulhánka, a pozadu nezůstává ani lékař Marek Hilšer.

Co se týče sympatií, celých 33 procent tázaných fandí Zemanovi, přičemž pětina vkládá sympatie do Drahoše nebo Horáčka. Je zjevné, že největšími obdivovateli současné hlavy státu jsou především lidé starší 60 let, bez vyššího vzdělání, kteří jsou za přímou volbu prezidenta. Logicky dle Drahošových zkušeností v akademické sféře má největší zastánce mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi a Pražany, textař Horáček zase hlavně u žen střední generace.

V očích respondentů by vhodný kandidát na prezidenta měl být muž mezi 40 až 65 lety, který vystupuje velmi diplomaticky, a má ekonomické nebo politické vzdělání. Zároveň se Čechům nelíbí představa, že by měl zastání u silné politické strany. Chtěli by osobu se silným názorem, která se nenechá ovlivňovat druhými. Za klíčové považují reprezentativní chování, nezávislost, a morální autoritu. Překvapením pro některé může být i důraz na vzhled u hlavy státu, jelikož více než ¾ lidí připadá vzhled u prezidenta důležitý. Když přijde na jeho pravomoce, Češi se automaticky rozdělí na dvě skupiny. Jedna má za to, aby se zachovaly ve stejné podobě, jako dosud. Ta druhá, která má trochu méně zástupců, by naopak chtěla tyto pravomoce posílit. V této skupině jsou zejména fanoušci Zemana a lidé s nižším vzděláním zastávající politický střed.

Překvapivá je varianta, že podle poloviny tázaných by blížící se volby na prezidenta mohl vyhrát Miloš Zeman, který by tak obhájil své místo na Hradě. Asi pětina se domnívá, že se prezidentem stane Drahoš, a cca desetina je pro Horáčka. Další neuměli na otázku o tom, kdo bude vítězem prezidentských voleb, odpovědět.