Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

První česká prezidentka? Šance rektorky Danuše Nerudové na volební výhru rostou

Půl roku zbývá do prezidentské volby, v níž si Češi vyberou nástupce Miloše Zemana na Pražském hradě. Favoriti podle nejnovějšího průzkumu zůstávají stejní. Podle nejnovějšího červencového volebního modelu pro prezidentské klání od agentury Ipsos by se Nerudová umístila v pořadí třetí s 10,8 procenty za Andrejem Babišem (31,7 procenta) a Petrem Pavlem (23,8 procenta).

Danuši Nerudové se pomalu, ale jistě daří dostat mezi trojici potenciálních prezidentských uchazečů s největší pravděpodobností zvolení hlavou státu. Jednoznačně ji sem zařadil nejenom zmíněný volební model, ale věří jí i sázkové kanceláře Fortuna a Tipsport.

Senátoři Marek Hilšer a Pavel Fischer by podle modelu agentury Ipsos získali hlasy 7,5, respektive 6,5 procenta voličů. Na šesté příčce by skončil odborový předák Josef Středula se ziskem 5,4 procenta, následovaný předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS), kterému by dalo hlas téměř pět procent voličů.

Bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně, ekonomka a vysokoškolská pedagožka Danuše Nerudová chce do prezidentských voleb vstoupit jako nezávislá kandidátka. Už zahájila sběr padesáti tisíc podpisů potřebných k občanské kandidatuře. V minulosti se zabývala důchodovou reformou, mluví také o nutnosti silnějšího sociálního tarifu na pomoc lidem v nouzi i o nedostatečném plnění klimatických závazků.

„Naše společnost byla osm let řízena jako firma. Naše země se ale nedá řídit jako firma, a mimochodem ani jako vojenská jednotka. Naši zemi je potřeba spravovat jako rodinu. V rodině se totiž vždy o ty nejzranitelnější a nejslabší postaráte,” vysvětlila Danuše Nerudová svou vizi v jednom z rozhovorů.