
První debata kandidátů na půdě Právnické fakulty. Představili své vize a cíle
Včera večer proběhla ve velkém přednáškovém sále Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze první veřejná debata prezidentských kandidátů. Zorganizoval ji spolek Mladí občané ve spolupráci s ELSA (mezinárodní asociace studentů práv) a moderovala redaktora týdeníku Respekt Andrea Procházková. Zájem byl obrovský, akce se zúčastnilo několik set lidí a probíhal i živý přenos na internetu.
Debata byla rozdělena do tří bloků. Na úvod dostal každý z kandidátů jednu minutu na to, aby představil sebe a svůj program. V první části se pak měli kandidáti vyjádřit k úloze prezidenta ve společnosti, ve druhé diskutovat o tom, kam směřuje Česká republika. Závěrem kandidáti odpovídali na dotazy z publika. Diskuse se zúčastnili Jiří Drahoš, Michal Horáček, Marek Hilšer, Jiří Hynek, Pavel Fischer, Petr Hannig a Mirek Topolánek. Miloš Zeman svou účast odřekl. Přišel se podívat i Andrej Babiš, miliardář Karel Janeček a nechyběl ani Tonda Blaník ze satirického pořadu Kancelář Blaník.
Tématem byla mimo jiné i otázka přijetí zákona o obecném referendu. Proti referendu se vyjádřil Topolánek i bývalý diplomat Fischer, který se bojí manipulace veřejného mínění: „U nás rádi věříme spikleneckým teoriím, proto se v té debatě můžeme snadno dostat daleko od reality. Jsem proto proti tomu, abychom tento instrument zaváděli,“ řekl Fischer. Zákonnou možnost vyvolat všelidové hlasování by podpořil zbrojař Jiří Hynek i umělec Petr Hannig. Ten naopak věří v lidský rozum: „Lidé nejsou hloupí, dejme jim možnost o všem rozhodovat,“ řekl. Spíše pro je i lékař Marek Hilšer a Jiří Drahoš.
Otázky z publika mířily i na otázku motivace ke kandidatuře na prezidenta. Například Topolánka k tomuto kroku přivedla nespokojenost s českou politikou: „Žiju šťastný život s vysokým platem. Co mě přimělo k tomu, abych se z tohoto života vrátil? Přivedla mě k tomu povolební situace, která tady je. A to, že Miloš Zeman nedělá kroky, které by se mi líbily,“ vysvětlil Topolánek. Marka Dalíka, který si v současnosti odpykává trest ve vězení označil za svého „bývalého nejlepšího kamaráda.“
Shodu našli kandidáti v tom, že by po svém zvolení otevřeli Hrad lidem a zrušili bezpečnostní kontroly, kvůli kterým vznikají dlouhé fronty. Bezpečnostní riziko podle nich představují spíše právě tyto fronty před vstupy do Hradu. Svou odpovědí na otázku, co dalšího by ihned po zvolení na Hrad učinil pobavil publikum Michal Horáček: „Když přijdete do novýho, tak vždycky nejdřív vymalujete, tady by to bylo potřeba spíš vydezinfikovat.“