Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

První prezident České republiky Václav Havel by dnes oslavil 85. narozeniny

Česká republika si dnes připomíná nedožité 85. narozeniny exprezidenta Václava Havla. Někdejší disident a politik se narodil 5. října 1936. Pocházel ze známé pražské podnikatelské rodiny a život zasvětil boji s totalitní komunistickou mocí. Proslavil se ale také jako dramatik a spisovatel. Zemřel 18. prosince 2011 na své milované chalupě na Hrádečku.

Václav Havel byl vnuk stavitele paláce Lucerna Vácslava Havla a jeho strýcem byl zakladatel filmových ateliérů na Barrandově Miloš Havel. Začínal jako technik a kulisák v pražském divadle ABC, potom nastoupil do Divadla Na zábradlí, kde začal psát své hry. Během několika sezon se z něj stal uznávaný dramatik. Hry disidenta a později prezidenta se dodnes uvádějí v divadlech a činoherních klubech po celém světě.

V listopadu 1989 Václav Havel spoluzakládal Občanské fórum. Po pádu komunismu mělo Československo díky němu mimořádně dobré vztahy se Západem. Do země přijel americký prezident George Bush starší nebo papež Jan Pavel II. A také rocková kapela Rolling Stones. Havel také jako první představitel státu zpoza bývalé železné opony vystoupil v americkém Kongresu. 

„Prezident Havel učinil český národ hrdým. Pro mnoho lidí na celém světě znamená slovo ‚Havel‘ a ‚Čech‘ jedno a totéž. Havel položil Prahu a Českou republiku na mapu doby po studené válce,“ prohlásila o něm bývalá americká ministryně zahraničních věcí a česká rodačka Madeleine Albrightová.

Smuteční věnec na Vinohradský hřbitov, kde Václav Havel odpočívá společně se svou první manželkou Olgou, poslal dnes kromě dalších i současný prezident Miloš Zeman a jeho žena Ivana. Květiny se stuhou a nápisem „Venouškovi Dáša“ položila i vdova po bývalém prezidentovi Dagmar Havlová.