Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

První školní den přivítal prezident Miloš Zeman prvňáčky na ZŠ a MŠ Brno

Prezident Miloš Zeman dnes zahájil školní rok v ZŠ a MŠ Brno v Merhautově ulici. V tělocvičně ho přivítali prvňáčci s rodiči. Asi polovina ze zhruba 550 žáků školy na Merhautově má doporučení ze speciálně pedagogického centra, část dětí je z romských rodin. Na zahájení školního roku pozvala škola prezidenta dopisem.

Miloš Zeman v proslovu uvedl, že se dozvěděl o dvou dětech ze školy, které zkolabovaly hlady. Zmínil také dalšího chlapce, který v minulosti na konci školního týdne v pátek snědl 15 knedlíků. „Když mu říkali, že ho bude bolet břicho, odpověděl, že příště bude jíst až v pondělí. A já se ptám, co je to za rodiny, které nedají svým dětem najíst,“ uvedl prezident. Vyslovil přání, aby existovala přátelská spolupráce mezi rodinou a školou.

Prezident dále zmínil Jana Amose Komenského a školu hrou. Dětem popřál, aby si našly kamarády. „Přeji vám radost ze života, kamarády, hodně jídla i pocit úspěchu na základě soutěže ve škole, soutěže, která vás bude bavit,“ dodala hlava státu. 

Případy hladových dětí o kterých se Zeman zmínil jsou podle ředitelky školy Jany Foltýnové několik let staré a prezident se je dozvěděl z materiálů a článků o škole, které si nastudoval. „Byla jsem překvapená, jak dobře je připravený,“ uvedla. Dodala, že podobné problémy už na škole nejsou protože rodiny využívají bezplatné obědy nebo svačiny za menší platbu v rámci projektu Obědy do škol.

Do Brna Zeman přiletěl v úterý odpoledne armádním letadlem CASA. Díky sklápěcí plošině v zadní části letounu je transport prezidenta, který se v posledních měsících pohybuje na invalidním vozíku, jednodušší než vrtulníkem.