Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Putin by byl blázen, kdyby zastavil plyn do Evropy. Ale už jsem se zmýlil, uvedl Zeman

Prezident Miloš Zeman v nedělním pořadu Partie Terezie Tománkové na televizi CNN Prima News uvedl, že Rusové by byli blázni, kdyby zastavili dodávky plynu nebo ropy do celé Evropy. Podle něj jde o nejvýznamnější část jejich exportních příjmů. Přesto však není vyloučeno, že to udělají, protože politika je někdy velmi iracionální, dodal Zeman.

Česko a další evropské země se momentálně obávají přerušení dodávek ruského zemního plynu. Ruská plynárenská společnost Gazprom minulý týden zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech, jak Moskva požaduje.

Zeman připomněl, že kdysi veřejně řekl, že Rusové nejsou blázni, aby zaútočili na Ukrajinu. „Oni se ale ukázali býti blázny. A Rusové by byli blázny, kdyby zastavili dodávky plnu či ropy do celé Evropy, protože je to nejvýznamnější část jejich exportních příjmů. Přesto není jisté, že to neudělají, protože politika není o racionalitě, ale je někdy velmi, velmi iracionální,“ prohlásil prezident. 

Prezident v pořadu také prohlásil, že by byl osobně za pomalejší ústup od uhlí, než s jakým nyní počítá vláda. Ta směřuje k roku 2033, Uhelná komise v minulém volebním období navrhla pozdější termín o pět let. Myslím, že ústup od uhlí byl ukvapený a bylo by lepší jej rozložit do delšího časové intervalu. „Přimlouval bych se za pomalejší ústup od uhlí. Uhelná komise to navrhovala v roce 2038, to už je trochu rozumnější, ale já bych to ještě tak o deset let protáhl,“ vysvětlil. 

O prezidentu Putinovi, kterého kdysi nazýval přítelem, Zeman prohlásil, že „podlehl iluzi, že Rusko je všemocné a ruská armáda je druhá nejsilnější armáda světa, jak se trvale uvádělo“. „Útok na Ukrajinu zničí Rusko, zničí ho ekonomicky, politicky a reputačně, není horší krok v zájmu ruského národa, a přesto se to stalo, protože politici jednají iracionálně a jednají jako šílenci. A šílence je zapotřebí izolovat,“ připomněl.