Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Putin mi slíbil dodávku vakcín Sputnik, oznámil Zeman. Požádal o ni dopisem

Prezident Miloš Zeman oznámil, že má od svého protějška Vladimira Putina slíbenou dodávku ruské vakcíny proti koronaviru Sputnik. Ruského prezidenta o ni Zeman požádal dopisem po dohodě s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Certifikace vakcíny by prezidentovi stačila od Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), nemuselo by se tak čekat na schválení od Evropské lékové agentury.

„Pokud jsem správně informován, tak této žádosti bude vyhověno, ale budeme samozřejmě potřebovat certifikaci,“ řekl Zeman. „Mně by úplně stačila certifikace SÚKL,“ dodal. Vakcína Sputnik zatím nemá schválení od SÚKL ani od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

Schvalovací proces agentury je sám o sobě zdlouhavý, v případě Sputniku V se k tomu navíc přidává politika. Evropská léková agentura například tvrdí, že žádnou žádost o registraci vakcíny Rusko nedodalo, ruský výrobce preparátu – ústav Nikolaje Gamaleji – naopak tvrdí, že žádost podal.

Zeman se už minulý týden vyslovil pro takzvanou maďarskou cestu očkování. Maďarsko a také Srbsko nakoupily vakcínu Sputnik bez schválení evropských úřadů a očkují s ní. Česko v současné době očkuje schválenými vakcínami Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca, zatím ale nemá dostatek dávek na očkování všech zájemců.

Sám Miloš Zeman je očkovaný americkou vakcínou Pfizer. První dávku dostal 20. ledna, druhou 12. února. Prezident si chtěl původně počkat na jednodávkovou vakcínu, nakonec se ale rozhodl pro očkování co nejdříve. Ruský prezident Vladimir Putin se zatím proti covidu nenechal očkovat ruskou vakcínou Sputnik, kterou loni sám schválil, ani žádnou jinou.