Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Putin pozval Zemana do Soči. Prezident to považuje za vyznamenání

Miloš Zeman se v newyorském sídle OSN v pondělí neplánovaně setkal s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Při společné cigaretě spolu hovořili kromě Zemanovy návštěvy Ruska hlavně o boji proti terorismu a protiteroristické rezoluci, kterou Rusko dlouhodobě připravovalo. Rezoluce byla zaměřena na boj proti terorismu na internetu. Šéf ruské diplomacie Zemana informoval, že proti rezoluci se postavily především Spojené státy, Francie a Británie, zatímco Čína zůstala neutrální. „Já jsem panu Lavrovovi ve vší slušnosti říkal, že pochybuji o tom, že by světový terorismus bylo možné porazit na stránkách internetu. Moje představa je poněkud staromódní – kalašnikov, helikoptéra, dron a tak dále, ale rozhodně ne internet,“ řekl po setkání novinářům Zeman.

Na středeční tiskové konferenci v New Yorku pak Miloš Zeman českým novinářům sdělil, že ho ruský prezident pozval na návštěvu černomořského letoviska Soči. „Prezident Putin mě zatím pozval do Soči a já to rád přijímám, protože je to svým způsobem vyznamenání. Ale nic to nemění na tom, že bych chtěl navštívit některé regiony, kde jsem to již dlouhodobě slíbil“, řekl Zeman. Tím měl na mysli Moskvu, Jekatěrinburg a Tatarstán, o kterých již v minulosti mluvil. Na cestu do Ruska by měl prezident odletět 20. listopadu.

Na dotaz novináře se Zeman také zmínil o setkání s Donaldem Trumpem a jeho ženou Melanií na tradiční recepci, kterou pořádal americký prezident. Podotkl, že šlo pouze o krátké potřesení rukou a fotografování, při kterém nebyl čas na žádné projevy. Zároveň řekl, že kdy a kde se uskuteční jeho schůzka s Trumpem, kterou Pražský hrad avizoval na letošní duben, záleží na americké straně. „Nebyl jsem to já, kdo se sám pozval. Prezident České republiky se nikdy nepodbízí a nikdy nedožaduje jakékoli návštěvy,“ uzavřel téma Zeman.