Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Putinův postup zvyšuje riziko války, prohlásil prezident Zeman k situaci na Ukrajině

Prezident Miloš Zeman dnes vydal první veřejné prohlášení ke zhoršující se bezpečnostní situaci na Ukrajině. Zeman uvedl, že vstup ruské armády na území obou separatistických republik podle něj zvyšuje riziko vojenského konfliktu. Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí večer oznámil, že je nezbytné uznat nezávislost Doněcké a Luhanské republiky, vyhlášené v roce 2014 proruskými separatisty.

„Prezident republiky Miloš Zeman konstatuje, že vstup ruských vojsk na území separatistické Doněcké a Luhanské lidové republiky zvyšuje riziko vojenského konfliktu, a naopak snižuje naději na diplomatické řešení,” zprostředkoval vyjádření prezidenta tiskový mluvčí Jiří Ovčáček.

Na rozdíl od některých západních státníků, Zeman vpád ruských vojsk na území Ukrajiny neodsoudil, nehovořil ani o porušení mezinárodního práva. Ruská armáda na ukrajinské území vstoupila v noci na úterý na základě Putinova rozkazu, Kreml oficiálně mluví o “mírové misi”.

Ještě minulý týden přitom Zeman v rozhovoru pro Mf Dnes tvrdil, že Rusové „nejsou blázni“, aby kvůli vstupu riskovali mezinárodní sankce. „Rusové nejsou blázni, aby se pouštěli do operace, která jim přinese více škody než užitku,” řekl s tím, že zprávy o chystané ruské invazi jsou další blamáží amerických tajných služeb. „Když si srovnáte zisk a ztrátu, tak protože nejsou neinteligentní, tak jim vyjde, že by na tom prodělali, dokonce výrazně prodělali,“ uvedl prezident.