Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Řád bílého lva letos dostane herečka Jiřina Bohdalová nebo kosmonaut Vladimír Remek

Slavnostní ceremoniál předávání státních vyznamenání 28. října je sice zatím nejistý, jistá jsou ale už jména některých osobností, které by měly ocenění obdržet. Mezi nimi je například herečka Jiřina Bohdalová, jež měla obdržet od prezidenta republiky Řád bílého lva. Nejvyšší státní vyznamenání má dostat také první československý kosmonaut Vladimír Remek. 

Jiřina Bohdalová od prezidenta Miloš Zemana dostala vyznamenání už v roce 2013, a to medaili Za zásluhy I. stupně. Se Zemanem má herečka dobré vztahy, v květnu prezident Bohdalovou přijal na Hradě, aby jí popřál k 90. narozeninám. Herečka se také objevovala na oslavách Zemanových narozenin a podpořila ho i v prezidentských volbách.

Vladmír Remek se v březnu 1978 stal prvním kosmonautem pocházejícím z jiné země než tehdejšího Sovětského svazu a Spojených států amerických. Československo bylo tedy třetím státem v historii, jehož občan se podíval do vesmíru. V letech 2014 až 2018 byl Remek českým velvyslancem v Rusku.

Medaili za hrdinství by měl letos získat velvyslanec v Afghánistánu Jiří Baloun. Zeman ho slíbil ocenit za jeho podíl na letošní evakuaci českých diplomatů a afghánských spolupracovníků z Kábulu. 

Medaili Za zásluhy by měl získat zakladatel továrny na dorty Marlenka Gevorg Avetisjan či psychiatr Jan Cimický. Stejné ocenění může očekávat předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása, textař Pavel Žák či vinař Miloš Michlovský. 

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dříve oznámil, že Zeman in memoriam udělí medaili Za hrdinství štábní praporčici Michaele Tiché, která zemřela na zahraniční misi na Sinaji po pádu vrtulníku. Oceněn bude i další tragicky zesnulý, zakladatel a většinový vlastník finanční skupiny PPF Petr Kellner.