Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Rakouský prezident van Bellen podpořil Česko v konfliktu s Ruskem, Zeman postoj ocenil

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen při návštěvě českého prezidenta Miloše Zemana ve Vídni podpořil Česko v jeho diplomatické roztržce s Ruskem kvůli výbuchům v muničních skladech Vrbětice. V rámci setkání prezidenti hovořili také o vzájemných vztazích, ekonomické spolupráci a v neposlední řadě i o stavbě kanálu Dunaj-Odra-Labe.

„Vyjádřil jsem (Česku) plnou podporu v bobtnajícím diplomatickém konfliktu,“ řekl rakouský prezident na společné tiskové konferenci se Zemanem. Ve vztazích mezi Ruskem a Evropskou unií podle něj již poměrně dlouho panuje negativní trend.

„Vážím si nezávislé zahraniční politiky Rakouska. Oceňuji váš vyvážený postoj k Ruské federaci. Plně souhlasím s vašimi názory, že Rusko patří do Evropy,“ uvedl Zeman. Dodal, že EU by měla spolupracovat se všemi významnými státy světa a že by nikoho neměla vylučovat z ideologických nebo podobných důvodů. Zeman dodal, že je stoupencem Evropské unie a současně kritikem evropské byrokracie.

V rámci diskuse o kanálu Dunaj-Odra-Labe prezident Miloš Zeman informoval svého rakouského protějška, že česká vláda loni na podzim schválila přípravy první části vodního koridoru. Se stavbou kanálu podle Zemana souhlasí i polský prezident, Zeman nicméně chápe pochybnosti na rakouské straně. „Jsem rád, že i polská vláda a osobně polský prezident k tomu vyjádřili svůj souhlas. Chápu, že jsou jisté pochybnosti na rakouské straně. A ty by bylo opět dobré řešit v přátelské atmosféře diskuse,“ řekl Zeman.

Zeman Rakušanům připomněl historii úvah o stavbě kanálu sahající do dob Karla IV. a dodal, že koridor by podle něj neměl sloužit pouze vodní dopravě, ale též k „zavlažování jižní Moravy jako největší zemědělské oblasti ČR” vodou z Dunaje.