Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ředitel lánské obory chce v sídle prezidentů otevřít kamenolom, kvůli kamení už je stíhaný

Ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák zahájil snahy otevřít v Lánech kamenolom. Je to už podruhé, co se Balák o otevření kamenolomu pokouší. V minulosti před úřady argumentoval tím, že jen usiluje o obnovení historického lomu, který v Lánech vznikl při stavbě vodní nádrže Klíčava.

Před dvěma měsíci přitom policie obvinila Miloše Baláka z toho, že v letním sídle prezidentů tajně vytěžil mnoho tun kamene. Skončily u firmy Energie – stavební a báňská, která je s ním obžalovaná už za manipulaci jiné stamilionové zakázky. Balák s Energií sice uzavřel dvě smlouvy na odkup celkem dvou a půl tisíce tater kamene, dle detektivů a znaleckých posudků ovšem ve skutečnosti vytěžil kameniva mnohem více a způsobil tak Hradu škodu nejméně 1,3 milionu korun.

Experti odboru životního prostředí města Kladna v minulosti jednoznačně rozporovali, že projekt jde nazývat obnovením historické těžby. „V prostoru se dříve nacházel pouze malý, jasně ohraničený lom otevřený jen pro potřeby stavby vodní nádrže Klíčava. Historický lom byl vytěžen při zabezpečovacích pracích (sanaci svahů) prováděných v posledních dvou letech,“ stojí ve stanovisku úřadu. Tam, kde Balák chce vytvořit lom podle nich těžba kamene nikdy neprobíhala a je tam sto padesát let starý les ve velmi dobrém stavu.

Dle stanoviska odborníkům vadilo také i to, že Balák chtěl odstřelovat skály trhavinou uprostřed chráněné oblasti. Navíc by tatrovky naložené kamením jezdily přímo v ochranném pásmu nádrže na pitnou vodu pro Kladno. Právě to, že se nádrž nesmí znečistit, byl přitom argument, proč Balák s Mynářem odstartovali stamilionové zpevňování břehů nádrže, za které Balák stane před soudem.