Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ředitel Lesní správy Lány dostal tři roky za manipulaci se zakázkou v Lánské oboře

Okresní soud v Kladně poslal na tři roky do vězení šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka. Uznal ho vinným v kauze manipulace se zakázkou Lesní správy Lány. Balák podle obžaloby při zadávání veřejné zakázky na druhou etapu zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava v letech 2015 až 2017 upřednostnil a zvýhodnil firmu Energie – stavební a báňská, a. s. (EBS). Rozsudek zatím není pravomocný.

S trestem od soudu odešel také manažer firmy Energie stavební – báňská (ESB) Libor Tkadlec, který dostal podmíněný trest dva a půl roku s odkladem na čtyři roky a peněžitý trest. Předseda soudního senátu Petr Sedlařík potrestal i samotnou firmu, které udělil peněžitý trest ve výši 5,4 milionu korun. 

Balák podle spisu umožnil manažerovi EBS Liboru Tkadlecovi podílet se na přípravě projektové dokumentace zakázky a například si předem prohlédnout místa, kterých se zakázka týkala. Podle žalobce Jiřího Pražáka by Tkadlec také členem odborné komise, kterou využíval Balák při přípravě zakázky, komise se zabývala například výběrem vhodných materiálů pro zajištění svahů. 

„Prakticky všichni, kdo tu vypovídali, neříkali pravdu,“ komentoval hlavní líčení předseda soudního senátu Petr Sedlařík. „Na každé úrovni tohoto projektu se nacházel někdo, kdo věděl moc dobře, že nejedná správně,“ konstatoval soudce.

Všichni obžalovaní naopak od začátku odmítají, že by se dopouštěli nezákonného jednání. Balák uvedl, že zakázka byla stoprocentně v pořádku a že o nutnosti provést opravu svahů podél nádrže bylo rozhodnuto ještě v době, kdy Lesní správu Lány nevedl.