Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Rektoři se nezúčastní hradních oslav 28. října. Kvůli Zemanovi

Tuto sobotu si bude republika připomínat 99. výročí vzniku samostatného českého státu, který byl vyhlášen 28. října 1918. Budoucí prezident T. G. Masaryk v průběhu roku 1918 dosáhl příslibu uznání nezávislosti od hlavních západních mocností a v Paříži ustanovil prozatímní československou vládu. Tehdejší politické strany se mezitím dohodly na vytvoření Národního výboru československého, který měl připravovat převzetí moci. Večer 28. října vydal tento Národní výbor první zákon, a to zákon o zřízení samostatného státu československého. Zároveň zveřejnil provolání, uvozené slavnými historickými slovy „Lide československý. Tvůj odvěký sen se stal skutkem…“

Oslava státního svátku mívá každý rok tradiční program – dopoledne prezident republiky uctí památku T. G. Masaryka u jeho hrobu v Lánech, následně proběhne pietní akt u Národního památníku na Vítkově a odpoledne jmenuje hlava státu na Pražském hradě nové generály. Nejsledovanější bodem bývá večerní slavnostní ceremoniál na Pražském hradě. Zde prezident přednese projev a následně udílí a propůjčuje státní vyznamenání. Do Vladislavského sálu jsou zvány přední osobnosti kulturního a společenského života, mezi jinými i rektoři všech 26 českých vysokých škol.

Miloš Zeman této příležitosti využívá k tomu, aby dal odpůrcům najevo své nesympatie. Letos například poněkolikáté nepozval Mikuláše Beka, rektora Masarykovy univerzity v Brně. Ten upadl v nemilost v roce 2013, kdy odmítl prezidentovo politické vystoupení na univerzitní půdě. Rektor událost komentoval lakonicky: „Ne, pozvánka nepřišla.“ V minulosti Zeman „zapomněl“ pozvat i rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera. Ten se provinil tím, že se veřejně zastal Martina C. Putny, kterého Zeman odmítl jmenovat profesorem.

Rektorům ostatních vysokých škol se Zemanův přístup k jejich kolegům krajně nelíbí. V pondělí se proto sešli k poradě o tom, jak se letos zachovají. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima k tomu uvedl: „Česká konference rektorů ctí princip: Jeden za všechny, všichni za jednoho.“ Sobotních oslav na Hradě se tak pravděpodobně nezúčastní kromě nepozvaného Beka ani lídři ostatních 25 veřejných vysokých škol. Pražští i někteří přespolní rektoři se dle Zimy sejdou v sobotu v 11.00 na Hradčanském náměstí u sochy T. G. Masaryka. „Myslím, že už je z toho pěkná tradice,“ vyjádřil se rektor ČVUT Petr Konvalinka. Bojkot hraních oslav potvrdil i Petr Sáha z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně: „Omluvím se. Sochu TGM máme hned u rektorátu,“ řekl.