Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Renta pro bývalé prezidenty Klause a Zemana se zdvojnásobí, dostanou 102 tisíc měsíčně

Do vládního úsporného balíčku premiéra Petra Fialy (ODS) se dostalo kromě zvyšování daňové zátěže obyvatelstva také dvojnásobné navýšení renty pro exprezidenty Václava Klause a Miloše Zemana. Místo dosavadních 50 tisíc korun by tak bývalí prezidenti měli dostávat 102 tisíc měsíčně. Zatímco dosavadní fixní částka chodila exprezidentům celá, z nově vypočtené renty budou muset odvádět zdravotní a sociální pojištění.

V kapitole Omezení a rušení daňových výjimek, která je součástí vládního konsolidačního balíčku, je i krátká pasáž týkající se příjmů bývalých prezidentů. Těm materiál slibuje výrazné navýšení této měsíční renty, a to z nynějších padesáti tisíc na 102 300 korun.

Kromě renty mají prezidenti nárok na 50tisícový příspěvek měsíčně na kancelář a asistenta. I ten se zvýší na zhruba 100 tisíc měsíčně a bude podléhat dani. Ministerstvo financí změnu vysvětluje tak, že současná výše obou příspěvků byla nastavena v roce 2004 a od té doby se nezvyšovala. „Během těch 20 let a s růstem inflace se renta ve zmíněné výši stala ekonomicky neodpovídající,“ uvedla za ministerstvo Michaela Lagronová.

Proti navyšování prezidentských rent se postavilo Ministerstvo pro místní rozvoj i Ministerstvo vnitra. „V předloženém návrhu dochází ke změně výpočtu renty na dynamický způsob. Zvolený ukazatel však zároveň způsobuje více než dvojnásobnou valorizaci této renty. To v souvislosti s konsolidací veřejných financí a kroky, které představuje, například snižování objemu platů ve veřejné správě, kroků v rámci důchodové reformy, zvýšení nemocenského pojištění, považujeme za nespravedlivé a neodůvodnitelné,“ uvedlo ministerstvo pro místní rozvoj.