Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Rodina zesnulého předsedy Senátu Kubery: Infarkt zřejmě dostal po nátlaku Číny a Hradu

Dnes by pravděpodobně společně se svou rodinou oslavil svátek předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS), který zemřel 20. ledna 2020 na následky srdečního infarktu. Jak vyplynulo ze slov jeho manželky a dcery v pořadu České televize 168 hodin, Kuberovy poslední dny zřejmě výrazně ovlivnily události kolem jeho plánované cesty na Tchaj-wan a výhružky čínské ambasády i Pražského hradu 

Kritickým momentem pro Kuberův zdravotní stav byl lednový oběd s prezidentem Milošem Zemanem, kde mu byl zřejmě předán výhružný dopis Číňanů, a druhou událostí byla schůzka s čínským velvyslancem, která se mezi čtyřma očima uskutečnila tři dny před Kuberovou smrtí.

Dopis Kubera dostal 14. ledna na novoročním obědě u prezidenta Miloše Zemana. Od té chvíle se jeho chování podle rodiny změnilo, zkušený politik byl ve velkém stresu. „Z toho oběda se vrátil domů, jindy mi vždycky všechno líčil, tentokrát mi neřekl nic, jenom, že to proběhlo normálně. Bylo mu špatně, večer chodil po zahradě, byl nervózní, což jsem teda byla překvapená, protože to se stalo snad poprvé v životě za těch 52 let, co jsme spolu,“ řekla Kuberova žena.

Předmětný dopis po Kuberově smrti vdova nalezla. „Našla jsem to v aktovce, byl mimo desky, které měl oficiálně ze Senátu, takže jsem si to přečetla a vyděsila jsem se, protože ten první dopis z čínské ambasády na mě působil dost výhrůžně. Pak jsem našla ještě jeden dopis, ten byl přímo z Hradu,“ zmínila v pořadu 168 hodin Věra Kuberová. Druhým dopisem byl přípis z Pražského hradu, který vypočítává rizika návštěvy. 

„Podle informace od lékařky máme, že ten infarkt už byl z pátku nebo ze soboty. V sobotu vlastně byl kongres ODS, v pátek byla ta schůzka na čínském velvyslanectví s tím čínským velvyslancem. Takže ten infarkt už byl starší, už odpovídal té stresové situaci, si myslím… Já jsem na tátu strašně hrdá, jsem na něj hrdá, protože neustoupil. A opravdu to vnímáme tak, že ho to stálo v podstatě život,“ dodala Kuberova dcera Vendula Vinšová.