Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Rok od prezidentské volby: Prohrál jsem kvůli fake news, tvrdí Drahoš

Před týdnem uplynul rok od chvíle, kdy Miloš Zeman ve druhém kole prezidentské volby obhájil mandát a porazil svého soupeře Jiřího Drahoše. Výsledek byl poměrně těsný – oba kandidáty dělilo jen 2,75 procenta hlasů, což představuje zhruba 150 tisíc voličů.

Bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš je přesvědčen, že na výsledku se nakonec nepodepsaly televizní debaty, ale spíše řetězové maily, fake news, které podle jeho slov během asi deseti dnů v lednu dostaly na e-maily asi dva a půl milionu adresátů. „Těch nefér kroků byla hrozná spousta. Necítím se poškozený,“ vysvětloval v pořadu Události, komentáře na České televizi.

„Konstatuji, že takové maily chodily na jižní Moravu, že jsem iluminát, do severních Čech, že sem pustím 800 tisíc migrantů, na Ostravsko, že mě financuje Bakala a tak dále. Ty maily byly velmi profesionálně připravené a dobře vymyšlené z hlediska mého soupeře,“ vypočítával Drahoš s tím, že si ale nestěžuje.

Odlišný názor na příčiny neúspěchu má Drahošův nejprve soupeř, později podporovatel Michal Horáček. Ten po svém vyřazení v prvním kole volby veřejně podpořil kandidaturu Jiřího Drahoše, poskytl mu dokonce své centrum na Vyšehradě a jezdil s ním po krajích.

„To jeho ‚slavné‘ vystoupení v jednom pořadu, kde se ho ptali, jaký je jeho program. A on odpověděl, že mu lidé říkají, že vy jste naším programem, pane profesore. Mně to připadalo hrozně arogantní a nemožné nemít program. Je mi to líto. Strašně bych si přál, aby vyhrál, protože skutečná prohra pro mě nenastala v prvním kole, kde byl vyvolený lidmi jako protikandidát někdo jiný. Ale druhé kolo, to bylo pro mě hořké,” postěžoval si Horáček.

„Možná že do druhého kola se dostanete s programem, že nad lží a nenávistí má zvítězit nic a nevím. Prezentace toho, že nebude dělat ostudu, jak často říkal, že to je jeho programem, nestačilo,“ připomněl Horáček bezobsažnost Drahošovy kandidatury. „Fatální chybou byly výkony v debatách. Zejména to, že nešel do debaty na televizi Nova. Tam byl pan moderátor Koranteng s panem prezidentem, žertovali, občas se ukázala prázdná židle, že nepřišel protikandidát. Na druhé kolo máte jenom čtrnáct dní. Když tohle nevyužíváte, tak nemůže stačit to, že nevadíte. Však ten výsledek nebyl jiný než dosti těsný. Jsem přesvědčený, že se to dalo vyhrát,“ dodal Horáček, který se prý další volby prezidenta republiky už nezúčastní.