Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ruská invaze přiblížila svět k jeho konci, řekl Zeman na národní bezpečnostní konferenci

Na Pražském hradě dnes proběhla 8. národní bezpečnostní konference „Naše bezpečnost není samozřejmost“. Ředitel zahraničního odboru Rudolf Jindrák přečetl účastníkům zdravici, kterou z Lán zaslal prezident Miloš Zeman. Podle Zemana ruská invaze přiblížila svět jeho konci a je zřejmé, že se 24. únor 2022 zapíše do dějin tragickým písmem jako například propuknutí druhé světové války 1. září 1939 nebo teroristické útoky na Washington a New York z 11. září 2001.

„Ruská invaze na Ukrajinu, tzv. „speciální operace“, jak je povinností ji nyní v Rusku nazývat, není ničím jiným než napadením jednoho suverénního státu druhým. Celá tato bojová akce má pochopitelně své hluboké a komplikovaně spletité kořeny, které je možné dlouze analyzovat, probíhá v širších souvislostech, a tak dále. Ale v prvé řadě je v ruském jednání na Ukrajině nutné vidět nepřípustnou agresi a pošlapání mezinárodního práva i bezpečnostního uspořádání v Evropě,“ uvedl Zeman ve zdravici.

Prezident zdůraznil, že je třeba přehodnotit přístup ke zbrojení a obraně, byť nás šálilo dlouhé období klidu. „Dnešní tragická válka na Ukrajině by měla představovat budíček pro západní civilizaci. Západ nebyl snad od poloviny minulého století jednotnější, než právě po 24. únoru 2022. Jeho ekonomická opatření ukázala, že válka se v 21. století vede mnoha prostředky a tanky T-72 nemusí být tou nejefektivnější zbraní. Navíc se potvrzuje, jak je zároveň důležité neustále modernizovat armádu novými technologiemi v čele s vysoce efektivními útočnými drony, a v této souvislosti jsem rád, že Armáda ČR vyslyšela moje dlouholeté volání po jejich zařazení do výzbroje,“ připomněl prezident důležitost neustálé modernizace české armády. 

„Dnes lépe než kdy jindy vidíme, že bezpečí a mír nejsou samozřejmostí. Každé ráno bychom měli opakovat vděk za to, že se u nás neválčí a že je naše země členem NATO a EU. Zároveň bychom si ale každý den měli uvědomit, že za naši bezpečnost bojovat musíme, a to i když se válka odehrává za našimi hranicemi,“ vyzval Zeman účastníky konference.