Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Rusko napadením Ukrajiny nezískalo nic a ztratilo prakticky vše, řekl Zeman velvyslancům

Na včerejším setkání s velvyslanci na Pražském hradě prezident Miloš Zeman ve svém projevu řekl, že napadení Ukrajiny pro Rusko znamenalo nezískat nic a ztratit prakticky všechno. Připomněl ekonomické, lidské, materiální i reputační ztráty. Podle něj došlo ruské vedení k názoru, že když země NATO ustoupily v Afghánistánu, ustoupí i v případě Ukrajiny.

“Samozřejmě, že při prvním hnutí mysli jsme dospěli k názoru, že u vedoucích představitelů Ruské federace došlo k jakési duševní poruše, ale toto vysvětlení by bylo poněkud laciné,” řekl k příčinám ruské invaze na Ukrajinu. Ruské vedení podle něj zřejmě dospělo k názoru, že když NATO ustoupilo v Afghánistánu, ustoupí i v případě ruského útoku na Ukrajinu. “Mohu říci, že toto očekávání, díky bohu, nenabylo platnosti, ale, a to je důležité, bylo pravděpodobně ruskou motivací k tomuto útoku,” řekl Zeman. 

Zeman při setkání s velvyslanci dále prohlásil, že plně podporuje dodávky zbraní na Ukrajinu. Ocenil také přijetí ukrajinských uprchlíků v ČR a uvedl, že věří, že Česko se zapojí do rekonstrukce napadené země.

Prezident zároveň varoval, že v současné situaci je nutné počítat s dlouhou, opotřebovávací válkou. „Musíme realisticky počítat s dosti dlouhou opotřebovací válkou, a to jen proto, že došlo z ruské strany k chybnému odhadu naší reakce. My jsme nicméně dali jistou záminku ústupem z Afghánistánu,“ doplnil.