Ruští a čínští špioni v Česku zvyšují svou aktivitu, varuje zpráva BIS
Bezpečnostní a informační služba (BIS) dnes zveřejnila svou výroční zprávu za rok 2017. Hovoří v ní o růstu aktivity špionů, kteří využívají diplomatického krytí jako pracovníci ambasád Číny a Ruska. Mluví také o hackerském útoku na ministerstvo zahraničí, který má původ v Rusku.
Zpráva BIS konstatuje, že v Česku loni výrazně vzrostla intenzita činnosti čínských zpravodajců působících pod diplomatickým krytím. „Ve sféře zahraničněpolitických a ekonomických témat dominovala čínská iniciativa Pásu a cesty (tzv. Nová hedvábná stezka, Belt and Road), jejíž globální ambice a pravděpodobnost jednostranné čínské expanze se stanou zdrojem rostoucích obav představitelů zemí Evropské unie,“ uvádí zpráva.
BIS také upozorňuje, že Rusko při své zpravodajské činnosti v Česku těží z velké diplomatické mise v Praze i lehkovážného přístupu politiků a státních zaměstnanců k interním informacím. Rusko podle zprávy využívá v Česku svou obvyklou hybridní strategii zacílenou proti Severoatlantické alianci a Evropské unii, jejíž součástí jsou i tzv. dezinformační weby.
Varování před narůstajícím vlivem agentů cizích mocností se objevilo také ve výroční zprávě vojenské tajné služby – Vojenského zpravodajství. Podle VZ byly aktivity zpravodajských služeb „cizí moci“ na českém území na obdobné úrovni jako v roce 2016. „Cílem jejich působení bylo, kromě získávání informací, také posílení vlivu jejich sponzorské země na politické a ekonomické struktury České republiky,“ uvedlo VZ. V oblasti obrany pak podle zprávy pokračovala snaha cizích zpravodajských služeb o monitorování rozvoje schopností české armády a získávání informací o vojenském průmyslu a technologiích.
Ministerstvo zahraničí uvedlo, že závěry zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) o pronikání ruského a čínského vlivu do Česka pro něj nejsou překvapivé. „My jako ministerstvo se tomu samozřejmě snažíme čelit, intenzivně se tomu věnujeme,“ uvedla mluvčí resortu Michaela Lagronová.
Ke zprávě tajné služby se prostřednictvím mluvčího vyjádřil i prezident Miloš Zeman, který se netají podporou ekonomické spolupráce s Čínou a je zastáncem projektu Hedvábné stezky. Mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že „sebevědomý a silný demokratický stát nemusí podléhat obavám. Zájmem ČR je co nejširší ekonomická spolupráce. V tomto směru nesmíme zaostat za našimi partnery v EU, kteří právě s Čínou velmi úzce spolupracují v ekonomické oblasti.“