Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Rychetský chce na Hrad, je přesvědčen Zeman. Rozhodnutí ÚS dle něj poškodilo republiku

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský hodlá podle Miloše Zemana usilovat o kandidaturu na Hrad. Prezident je o tom přesvědčen i na základě nedávno rozhodnutí Ústavního soudu, které podle něj poškodilo republiku. Zeman vysvětlil, že právě kvůli změně volebního zákona Rychetskému neudělil státní vyznamenání.

„Sdílím názor ministryně spravedlnosti Marie Benešové, která spojila tento krok s úsilím Pavla Rychetského státi se prezidentem České republiky. Až dosud by mi to nevadilo, ale vzhledem k tomu, že tímto krokem Pavel Rychetský podle mého názoru poškodil Českou republiku, což jsem projevil i odnětím státního vyznamenání, tak si myslím, že Marie Benešová má pravdu,“ uvedl Zeman. 

Rozhodnutí neudělit Rychetskému státní vyznamenání po zásahu do volebního systému bylo podle některých názorů přehnané. Kritici argumentují tím, že například exministru zdravotnictví Romanu Prymulovi Zeman státní vyznamenání udělil, přestože sám porušil pravidla, která nařídil.

„Musíte rozlišovat míru zavinění. Něco jiného je přijít do uzavřené restaurace bez roušky a na druhé straně mít velkou zásluhu na potlačení první vlny epidemie a něco jiného je nabourat český politický systém v době volební kampaně,“ míní. Odmítá i to, že odpovědnost za rozhodnutí leží na celém soudu, nikoli pouze na jeho předsedovi. „Představa, že Pavel Rychetský je jeden z patnácti ústavních soudců, je naprosto lichá, protože je známo, že vyvíjel výrazný tlak, aby právě tento jeho návrh byl prosazen,“ uvedl Miloš Zeman.