Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Šarapatka podá na prezidenta Zemana novou žalobu kvůli výroku o své neschopnosti

Někdejší poradce prezidenta Miloše Zemana, v současnosti člen Rady České televize Zdeněk Šarapatka stáhl původní žalobu, kterou před více než třemi roky podal kvůli Zemanovu pomlouvačném výroku. Žaloba však směřovala na stát, respektive ministerstvo financí. Nyní Šarapatka podává žalobu novou, která směřuje přímo na Miloše Zemana.

Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost. Šarapatka přitom odešel z úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, po dohodě.

Šarapatka nejdříve zažaloval stát (který formálně zastupuje ministerstvo financí), podle tehdejšího výkladu totiž prezidenta nešlo přímo žalovat za výrok, který souvisí s výkonem jeho úřadu. Soudy žalobě vyhověly a ministerstvo se následně omluvilo. Ústavní soud ale rozhodnutí soudů zrušil a konstatoval, že Zemanův výrok Zemana nemá souvislost s činností prezidenta republiky, a tudíž za něj odpovídá sám. 

„Chceme vše urychlit, proto jsme žalobu stáhli. A nyní ji podáme k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 znovu. Tentokrát už přímo na pana Miloše Zemana,“ uvedl Šarapatkův advokát Artur Ostrý.

Právní zástupce Pražského hradu Marek Nespala uvedl, že zatím informaci o zpětvzetí žaloby nemá „V každém případě by to byl ústup z bojiště, ať by byly myšlenkové pohnutky žalobcovy jakékoli,“ uvedl Zemanův advokát. „Bude-li následně podána další žaloba k místně příslušnému soudu, bude se jednat o nový právní příběh, od počátku řízení odvíjející se znovu,“ doplnil.