Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Schodek rozpočtu bude vyšší než 116 miliard, shodl se Zeman s předsedou KSČM Filipem

Plánovaný schodek státního rozpočtu na rok 2021 bude podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa vyšší než 116 miliard korun, jak o víkendu prezentovala v prvním návrhu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Shodli se na tom na úterní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech, řekl Filip novinářům po setkání. 

Předseda komunistů Filip uvedl, že se Zemanem mluvil především o přípravě státního rozpočtu na příští rok a o souvisejících tématech včetně zákona o superhrubé mzdě nebo tzv. kurzarbeitu, tedy pravidlech systému zkrácené pracovní doby při ekonomických či jiných potížích. S prezidentem se shodli, že by státní rozpočet měl začít preferovat růst hrubého domácího produktu a růst ekonomiky.

Výši možného schodku státního rozpočtu nechtěl Filip komentovat, záležet podle něj bude na tom, jaké zákony ještě budou přijaty. „V každém případě ten rozpočet, který tady představovala paní ministryně financí, prezident republiky ani já nevidíme jako reálný, ten schodek bude vyšší,“ poznamenal. Schillerová v prvním návrhu počítá se schodkem 116 miliard korun. 

Vojtěch Filip také řekl, že pokud se kurzarbeit nepodaří schválit tak, aby začal platit od 1. listopadu, bude potřeba použít některý z takzvaných kovidových programů. S tím souhlasí i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), který se Zemanem jednal po Filipovi. Předseda KSČM se s prezidentem se shodli, že u daně z příjmu by měly být více než dvě sazby, Zeman si dovede představit dokonce sazby čtyři.